Rada Evropy odmítla náhradní mateřství

Náhradní mateřství dostalo opakovanou stopku v Evropě. Po jeho loňském odsouzeni na půdě Evropského parlamentu (EP) takzvané pronajímání dělohy za jakýchkoliv okolností odmítla i Rada Evropy, která nepřijala zprávu zpravodajky Petry De Sutter.

„Toto je další velké vítězství za život a lidskou důstojnost,“ uvedl europoslanec Miroslav Mikolášik (ELS / KDH), na podnět jehož náhradní mateřství odmítl EP loni při schvalování podnětu Výroční zprávy o lidských právech a demokracii ve světě a o politice EU v této oblasti. Europoslanci se tehdy schválením Mikolášikova návrhu zavázali zasazovat za zákaz této praktiky ve světě. O tento moment se opakovaně opírala diskuse i před hlasováním v Radě Evropy.

Praxe náhradního mateřství zahrnuje reprodukční vykořisťování a využívání lidského těla na finanční účely nebo jiný zisk, především v případě zranitelných žen v rozvojových zemích. „Fakt, že po EP náhradní mateřství odsoudila i Rada Evropy, potvrzuje, že v Evropě si ctíme lidská práva a nebudeme akceptovat průmysl s mateřstvím, který vznikl degradací žen a dětí na předmět obchodu,“ řekl Mikolášik.

Europoslanec zároveň vyjádřil rozhořčení, že na hlasování nebyl přítomen ani jeden poslanec Národní rady SR, kterými jsou členové či náhradníci slovenské delegace do Rady Evropy. „Je nanejvýš smutné, že o takové závazné tématu nebyl schopen hlasovat ani jeden člen našeho národního parlamentu, protože prostě ani nepřišel.“ Mikolášik na druhé straně vyzdvihl, že díky nadnárodní spolupráci zúčastněných v legislativě civilizované společnosti konečně odmítáme zákon, který namísto obrany nejzákladnějších lidských práv dívá na peníze. „Oběťmi nedůstojného celosvětového trhu s ženským tělem a mateřstvím jsou nejen ženy v těžké životní a finanční situaci, ale i děti, které se změnily doslova na zboží. Opakovaně tvrdím, že toto se musí skončit. Věřím, že jsme denifitívne spustili nový proces a pohled na náhradní mateřství jako na právo na dítě bude postupně minulostí,“ doplnil europoslanec a lékař Mikolášik.

Zdroj: kdh.sk
Foto: Wikimedia Commons

1 Komentář

 1. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda existuje v ČR (a/nebo mezinárodně) nějaká iniciativa křesťanů proti tzv. náhradnímu mateřství (potažmo obchodování s dětmi a vykořiťování žen)?
  Nějaká petice apod., která se k tomu tématu staví z křesťanského hlediska?

  Sama jsem pravoslavná křesťanka, ale myslím že na tuto problematiku budou nejspíš pohlížet podobně i katolíci, i protestanté… – nebo se mýlím…?

  Díky moc za jakékoliv užitečné informace!
  S pozdravem, M.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář