Rakouský parlament schválil zákaz šátků na školách, muslimové to dají k ústavnímu soudu

Vídeň – Rakouská Národní rada tento týden schválila kontroverzní zákaz nošení šátků zahalujících velkou část hlavy u žáků základních škol. Informovala o tom agentura APA, podle níž je pravděpodobné, že zákon bude napaden u ústavního soudu. Pro normu hlasovali poslanci obou stran vládní koalice, tedy Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Zákazem šátků se rozumí „nošení světonázorově nebo nábožensky utvářeného oděvu, s nímž je spojeno zahalení hlavy“. Ze zákona je vyňato obvázání hlavy ze zdravotních nebo povětrnostních důvodů.

Ani na židovskou kipu (jarmulku) a sikhskou patku se zákaz nevztahuje, neboť ten výslovně zakazuje takové pokrývky, „které zahalují celé vlasy nebo jejich velkou část“.

Už v roce 2017 schválil rakouský parlament zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Tehdy šlo o součást „integračního balíčku“, který také konkretizoval způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžoval agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek. Šátky a závoje často nosí například muslimské ženy.

Rakouští muslimové dají zákaz šátků k ústavnímu soudu

Zákaz nošení šátků na hlavu na základních školách, který ve středu schválil rakouský parlament, napadnou rakouští muslimové u ústavního soudu. Oznámil to dnes předseda rakouské muslimské náboženské obce (IGGÖ) Ümit Vural.

Rakouští muslimové hovoří o diskriminaci a Vural o „černém dni pro demokracii“. „Zákaz šátků na hlavu na základních školách teprve povede k segregaci a diskriminaci muslimských dívek,“ zdůraznil Vural.

V Rakousku žilo podle agentury Reuters v roce 2017 odhadem 700.000 muslimů, což je přibližně osm procent populace. Částečně jde o důsledek přistěhovalecké vlny z Turecka v 60. a 70. letech minulého století.

Mnozí muslimové jsou přesvědčeni, že jejich náboženství vyžaduje nošení šátků u dívek od puberty. Menší dívky je většinou nenosí. Nový zákaz se vztahuje na první stupeň základních škol, tedy na školačky do zhruba deseti let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: CC Search – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář