Raně křesťanské texty Bible a staré kodexy přitahují pozornost sběratelů v Paříži

Uprostřed všech příprav na proměnu Paříže v dějiště olympijských her, které začnou za necelých 100 dní, se jeden malý kout francouzské metropole připravuje na jinou moderní formu soutěže, která souvisí se starověkem. Aukční síň Christie’s draží raně křesťanské texty ze severní Afriky.

Jedná se o jedny z nejvýznamnějších náboženských artefaktů, které se v posledních letech objevily na trhu, rukopisy ze soukromé Schoyenovy sbírky, včetně nejstarší kompletní verze Prvního listu Petrova a knihy Jonáš, byly vystaveny v New Yorku na začátku tohoto měsíce a nyní dorazily do Paříže, aby si je mohli prohlédnout potenciální dražitelé. Prodej těchto děl, napsaných na papyru v koptském jazyce, se uskuteční v červnu v aukční síni Christie’s v Londýně. 

SOUVISEJÍCÍJudské království se rozšířilo dříve, než se archeologové domnívali, zjistila nová studie

Portál Religion News Service informuje, že prohlídky Schoyenovy sbírky se zúčastnili zástupci muzeí z celého světa i soukromí sběratelé. Pro některé představují krásu, pro jiné spojení s minulostí nebo s křesťanskou vírou.

„Jedná se o jeden z nejvýznamnějších prodejů, které kdy Christie’s v této oblasti uspořádala,“ uvedl podle RNS Eugenio Donadoni, hlavní specialista na středověké a renesanční rukopisy v Christie’s. „Jsou to prubířské kameny, které nám pomáhají pochopit dějiny křesťanství.“

Schoyenova sbírka je dílem Martina Schoyena, který navázal na práci svého otce. Nyní sbírka obsahuje 20 000 rukopisů, včetně 400 souvisejících s Biblí. Schoyen se ve svých 80 letech rozhodl část sbírky, včetně nejdůležitějších artefaktů, prodat.

Podle Donadoniho je Crosbyho-Schoyenův kodex – jehož hodnota se odhaduje na 3 miliony liber – považován za nejstarší knihu na světě v soukromých rukou a obsahuje kromě Petrova listu a příběhu o Jonášovi také část Knihy Makabejské a velikonoční homilii. Podle Donadoniho je v dějinách písemnictví velmi významná, protože „představuje klíčový okamžik – je to přechod od svitků ke kodexům v době, kdy se křesťanství šíří po celém Středomoří“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. května 2024 Foto: Christie’s images

Tags: ,

1 Komentář

  1. Ano, tento prodej je významná událost. Možná je ale dobré se na něj podívat nejen pohledem článků s nádechem PR, ale i pohledem předního odborníka Brenta Nongbriho, který se věnuje právě tématu biblických rukopisů a přechodu od svitků ke kodexům (ale také tématu padělků, které se i ve slavné Schøyenově sbírce též vyskytly): https://brentnongbri.com/2024/04/04/the-upcoming-sale-of-the-crosby-schoyen-codex-just-how-old-is-this-book/

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář