Atény – Řecká Soluň se po mnoha letech čekání dočká krematoria. Umožnil to ve středu vydaný prezidentský výnos, píše řecký tisk. Bude se jednat o teprve druhé takové zařízení v zemi. Vládní rozhodnutí přivítal starosta druhého nejlidnatějšího řeckého města Stelios Angeludis, který chce rychle začít s přípravou výstavby. Proti pohřbívání žehem v Řecku ostře vystupuje místní pravoslavná církev, které se dlouhá léta dařilo výstavbu krematorií v zemi blokovat.
Vydané vládní rozhodnutí umožní výstavbu krematoria v areálu největšího soluňského hřbitova. Angeludis upozornil, že rozhodnutí přišlo po letech čekání. Podle něj rozhodnutí městu „rozvazuje ruce, abychom zahájili všechny potřebné procedury“ pro výstavbu krematoria. Podle starosty rozhodnutí vychází vstříc tomu, aby se každý mohl volně rozhodnout, jak bude pohřben.
SOUVISEJÍCÍ – Řecko kritizovalo Ankaru, že povolila dýdžejovi točit v pravoslavném klášteře
Soluň je druhé nejlidnatější město v Řecku. Ve městě a jeho okolí žije na milion lidí. Na konci listopadu byla v Soluni spuštěna první linka metra, na její vybudování obyvatelé města čekali několik desítek let.
Kremace je v Řecku legální teprve od roku 2006. Proti tomuto způsobu pohřbívání ostře vystupuje řecká pravoslavná církev, která v roce 2014 oficiálně zakázala náboženské pohřby pro lidi, kteří se chtějí nechat zpopelnit. Podle církve kremace odporuje jejím tradicím a teologickým stanoviskům. „Kdokoliv dává najevo záměr nechat se zpopelnit, potvrzuje svůj odchod z církve,“ citovala agentura AFP v roce 2014 církevní prohlášení.
Své krematorium tak dosud nemají například Atény. Jediné takové zařízení vzniklo v roce 2019 zhruba 80 kilometrů od hlavního města. Dříve se Řekové nechávali zpopelňovat v Bulharsku.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. února 2025 Foto: Wikimedia Commons