Regionální sdružení s milionem členů opouští Sjednocenou metodistickou církev kvůli sňatkům homosexuálů

Regionální orgán Sjednocené metodistické církve (UMC) s přibližně milionem členů hlasoval pro vystoupení z této denominace kvůli jejímu souhlasu s homosexuálními sňatky a duchovními z řad LGBT komunity, kteří nežijí v celibátu. 

Konference Pobřeží slonoviny se sídlem v západní Africe odhlasovala začátkem tohoto týdne odchod z UMC poté, co se denominace rozhodla odstranit ze své Knihy disciplíny pravidla zakazující žehnání svazkům osob stejného pohlaví a ordinování osob z řad LGBT komunity. 

SOUVISEJÍCÍUMC opustilo kvůli teologickým rozdílům už více než 5000 metodistických sborů 

Podle UM News bylo toto sdružení s přibližně milionem členů jedním z největších regionálních orgánů v rámci celosvětové denominace. 

Ve schváleném rozhodnutí se píše, že „nová Sjednocená metodistická církev raději obětovala svou čestnost a integritu, aby uctila LGBT osoby“ a že „nová Sjednocená metodistická církev je nyní založena na sociokulturních a kontextuálních hodnotách, které pohltily její doktrinální a disciplinární integritu“.

Mark Tooley, prezident teologicky konzervativního Institutu pro náboženství a demokracii, který monitoruje vývoj v UMC, řekl listu The Christian Post, že je „úžasné, že metodisté z Pobřeží slonoviny dávají přednost ortodoxii před vazbami na církev v USA“.

Tooley uvedl, že konference byla „před rokem 2004 nezávislá a může dát přednost tomuto statusu“ před připojením k nedávno vzniklé konzervativní denominaci Globální metodistická církev.

„Většina Afričanů se nemůže smířit s liberalizovanými normami USA,“ řekl Tooley k možnosti, že se od UMC odloučí další konference se sídlem v Africe. Poznamenal však, že „bude trvat roky“, než jich odejde více.

V posledních několika desetiletích se UMC zmítala ve vyhrocené debatě o tom, zda ze své Knihy disciplíny odstranit formulaci, která zakazovala žehnání homosexuálním svazkům, svěcení necelibátních homosexuálů a financování organizací podporujících LGBT agendu.

UMC na svém nedávném celosvětovém kongresu schválila teologické změny umožňující sňatky homoseuxálních párů a povolení ke službě duchovním z řad LGBT komunity. Tomuto rozhodnutí předcházel odchod více než pět tisíc konzervativních kongregací z denominace, z kterých mnohé se přidaly k nově založené Globální metodistické církvi. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. červena 2024 Foto: UM NEWS – Sjezd Sjednocené metodistické církve

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář