Rekonstrukce baziliky v Jablonném v Podještědí je po dvou letech skoro hotová

Jablonné v Podještědí – Částečná rekonstrukce baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku za více než 60 milionů korun je po dvou letech takřka u konce. Oficiální otevření sice dominikáni plánují až na květen příštího roku, lidé by se ale dovnitř měli dostat už letos v prosinci na akce spojené s adventem. ČTK o tom dnes informoval děkan kláštera Pavel Mayer.

„Otevřít bychom ji chtěli už na první adventní neděli,“ dodal Mayer.

Jedna z nejcennějších barokních památek v Libereckém kraji je kvůli částečné rekonstrukci uzavřená od října 2021. Obnovou prošla zejména její vnitřní část, kde je i nová elektřina, osvětlení, ozvučení, zabezpečení a také výmalba. Obnovy se dočkala i část mobiliáře – lavice z lodi baziliky, zařízení zákristie a presbytáře. „Stavba jako hotová by nám měla být předána 3. října a restaurované prvky mobiliáře 20. října. Pak nás čeká ještě uklízení a odstraňování nedodělků,“ uvedl děkan kláštera.

SOUVISEJÍCÍ – . V rakovnickém kostele sv. Bartoloměje skončila několikaletá rekonstrukce

Vnitřní prostory baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy postavené v letech 1699 až 1729 tvoří soustava elipsoidů, nad středním z nich je 34 metrů vysoká kopule. K její částečné renovaci mohli dominikáni přistoupit díky evropské dotaci, z níž zaplatí skoro 80 procent nákladů. Za opravu ale budou muset zaplatit o několik milionů korun více, než čekali. Původní rozpočet byl zhruba na 60 milionů, nyní to vypadá na 64 milionů.

„Například se při průzkumu ukázalo, že uvnitř bylo mramorování a zlacení. Na žádost památkářů jsme ho tam vrátili. Mramorování bylo v celé bazilice na pilastrech, což jsou napodobeniny sloupů, a zlacení bylo v presbytáři,“ řekl děkan kláštera. Plány museli dominikáni změnit i třeba ohledně návratu pěti kamenných soch na balustrádu, které nechali zrestaurovat. „Ukázalo se, že jsou v tak špatném stavu, že už je nepůjde použít pro venkovní pobyty,“ uvedl Mayer. Drahá je i výroba kopií, jedna stojí asi 1,8 milionu korun. „Neměli jsme na to zaplatit všech pět kamenných kopií. Na balustrádě tak je zatím první kamenná kopie Jana Křtitele,“ dodal děkan kláštera.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. září 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář