Reverend s rabínem napsali otevřený dopis čínskému prezidentovi

Reverend Johnnie Moore a rabín Abraham Cooper napsali otevřený dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. V textu ostře kritizují pronásledování čínských věřících.

Moore, prezident Kongresu křesťanských představitelů a komisař Americké komise pro náboženskou svobodu ve světě, se vůči proti zákrokům proti čínským křesťanům a muslimům. V dopise, jehož spoluautorem je Abraham Cooper, ředitel Global Social Action Agenda v Simon Weisenthal Center, zdůraznil, že Čína v 21. století roste jako ekonomická a politická supervelmoc. „A přesto jsme dnes svědky toho, že se čínská vláda vrací k jiným hodnotám – hodnotám zakotvených v temnějších časech, kdy náboženství a náboženští představitelé byli považováni za hrozbu místo toho, aby byli váženými občany,“ napsali v otevřeném dopisu.

„Vyzýváme vás, nezpochybnitelného vůdce čínského národa, abyste zamezil zavírání míst uctívání, zadržování duchovních a veřících, a opatřením, které vnucují mnoha dalším reedukaci, jež poškozuje především vaše muslimské a křesťanské obyvatele,“ žádají autoři dopisu. „Co si má svět myslet o vládě, která umísťuje stovky tisíc obyvatel do internačních táborů, aby je reedukovala jen kvůli jejich náboženství?“ ptají se.

Pastoři a křesťanští věřící jsou nuceni přihlížet demolicím kostelů, zatýkání čelí celé kongregace. Podle letošních zpráv je téměř jeden milion ujgurských muslim držen v čínských koncentračních táborech k reedukaci. „Opravdovou zkouškou vyspělé civilizace není její prosperita, technologická vyspělost nebo síla, nýbrž přijetí a tolerance. Žádná země, malá ani velká, se nemůže nazývat vyspělou – nebo dokonce být světovým lídrem – když zamezuje modlitbám věřících,“ zdůraznili reverend s rabínem. „Spíš než vyvolávat dojem, že je čínská společnost ohrožována náboženskou svobodou, by se měla Čína stát světovým lídrem, který zná hodnotu pluralismu a různosti ve své společnosti,“ uvedli. „Moje osobní zkušenost s čínskými křesťany je ta, že jsou neskutečně vlastenečtí a podporují svou vládu,“ doplnil Moore v rozhovoru pro The Christian Post.

Sam Brownback, americký velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu, vystoupil proti posledním zákrokům vůči čínským křesťanům, při kterých bylo ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny zatčeno více než 100 věřících. Pastor sboru Wang Yi byl obviněn z podvratné činnosti proti státu. „Čína používá stále tu stejnou starou písničku: využila politická obvinění z podvratné činnosti k útoku na pastora Early Rain Church Wanga Yi a jeho manželku Jiang Rong jen kvůli jejich víře. Čína musí respektovat náboženskou svobodu zaručenou čínskou ústavou,“ napsal Brownback na Twitteru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: CC Search – Si Ťin-pching a Vladimir Putin 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář