Křesťan dnes

Rick Warren / Dva způsoby, jak se poprat se strachem

„Láska nezná strach; dokonalá láska strach zahání“ (1. list Janův 4:18).

Obavy má každý. Tvým problémem není, že se bojíš, nýbrž co doopravdy účinného s tím provedeš.

U Jana 8,32 nám Ježíš říká: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.” 

Mohl bych uvést aspoň tucet biblických způsobů, jak strach překonat; nejlepší nápady jsou ale dva, s nimiž můžeš hned začít.

1 Uveď do praxe Ježíšovu přítomnost. Osvoj si zvyk, že si v každičkém denním okamžiku budeš připomínat: „Bůh je se mnou.“ Celou dobu si s ním povídej: když jdeš po ulici, nastupuješ do svého auta, ba i při koupeli. Když to budeš dělat, uvědomíš si, že je pořád s tebou. Nebudeš si potřebovat „udělat na Boha čas“. „Božím časem“ může být veškerý tvůj čas! Když budeš poznávat Boží přítomnost ve svém životě, strach se bude vytrácet. Když je Bůh přítomen, zbavíš se strachu. Proč? Protože Bůh je láska – a Bible říká: „„Láska nezná strach; dokonalá láska strach zahání“ (1. list Janův 4:18). Čím více budeš vnímat, že tě Bůh miluje, tím méně se budeš bát.

2 Učiň proti strachu výpad. Strach neobejdeš, nepřelezeš ani nepodlezeš. Je třeba vyrazit přímo proti němu. Udělat to, čeho se bojíš nejvíc. Říká se tomu víra. Otevřít dveře komůrky a sám se přesvědčit, že ten bubák není tak velký, jak sis myslel. Strach je vždycky větší než skutečnost! Strach, že selžeš, je horší než samotné selhání. Prostě vstaň a začni znova od začátku! Strach z odmítnutí je horší než samo odmítnutí. Strach, že se ztrapníš, je horší než vlastní trapas. Proč? Protože strach se vemlouvá celé hodiny, dny i roky. Je to „falešný důkaz, který vypadá reálně“: je to lživá zpráva.

Tato řešení pomohou vypořádat se se strachem nejen tobě, ale můžeš jich použít i pro pomoc jiným. Lidí, kteří se v některé oblasti života potýkají se strachem, znáš nejspíš dost a dost. Seznam i je s těmito zásadami!

Otázky k zamyšlení

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Překlad: Ivana Kultová

Foto: Youtube Denní úvaha nad Božím slovem © 2019 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

Exit mobile version