Rick Warren / Jak si vypěstuješ duchovní kořeny?

Na skále – to jsou ti, kteří s radostí přijímají slovo, když je uslyší; protože v nich však nezakořenilo, věří jen nějaký čas a v čas pokušení odpadají“(Lukáš 8,13).

 Na jaře se v Jižní Kalifornii zazelená všechna tráva, kvetou polní květiny i máky a je to opravdu hezké. Jakmile však je po dešti, kopce opět zhnědnou. Proč? Protože tráva nemá kořeny. Nedosáhne tak hluboko, aby mohla čerpat z podzemních pramenů v hlubině.. 

Když nemá rostlina kořeny, nebo když má mělkou půdu, pak třeba vypadá zpočátku pěkně, ale nevydrží. Bez kořenů rychle uvadá.  

Lukáš 8,13 říká: „Na skále – to jsou ti, kteří s radostí přijímají slovo, když je uslyší; protože v nich však nezakořenilo, věří jen nějaký čas a v čas pokušení odpadají.“ 

Poslech Božího slova nás často vzruší, avšak nedovolujeme mu, aby nás proměnil. Jednáme povrchně, reagujeme emotivně, impulzívně se dostáváme do pohybu. Nedáme však Slovu dostatek času, aby do nás proniklo. 

To chceš být vážně takový? Jistěže ne! Nechceš být mělkým člověkem, chceš mít hloubku – hluboké kořeny, abys i při několikaleté recesi byl stále schopen nést ovoce, takže i když zavanou drsné větry a někdo ve tvé rodině onemocní, nebo když ti zemře blízký přítel, vichr takové zkoušky tě nesklátí, protože ses zakořenil. 

Jak si duchovní kořeny vypěstuješ? Udělej si denně čas pro Boha a a scházej se jednou týdně s kroužkem dalších věřících. Potřebuješ trávit čas sám s Bohem a také s dalšími věřícími.

Bez každodenní chvíle s Bohem vyschneš a když nastane tlak, odvane tě; nebudeš schopen ho přemoci. A v rámci té denní chvíle s Bohem si potřebuješ vyhradit čas k naslouchání. Je nutno sedět a být v klidu. Číst Bibli a mluvit s Bohem. Pustit si nějakou hudbu. Máš chuť psát si poznámky nebo deník? Dej se do toho. Za každou cenu se trvale soustřeď na Boha.

Potřebuješ i týdenní skupinku. Nikdo z nás není schopen vidět život z dokonalého úhlu. Dokážeme se dívat jen určitým směrem, jako bychom měli klapky na očích. Lidé ve skupince třeba vidí ve tvém životě věci, které sám nejsi schopen vidět. Proto potřebujete jeden druhého! Když se ve skupince navzájem povzbuzujete, učíš se od ostatních a zapouštíš hlubší kořeny. 

 

•   Jak si můžeš změnit denní rozvrh, abys mohl trávit víc času s Bohem? 

•   Kterými impulzy z duchovně závažných okamžiků by ses měl řídit? 

•   Proč nás Bůh podle tebe předurčil pro život ve společenství?

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Překlad: Ivana Kultová
Foto: Youtube   Denní úvaha nad Božím slovem © 2017 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář