Rick Warren: Směj se, hraj si, modli se a žij v naději

Přišel Syn člověka, který s radostí vychutnává život“ (Matouš 11,19 podle Phillipsova anglického překladu)

Božím záměrem pro tebe bylo, aby sis život vychutnal – ne abys ho jen vydržel. Dal tvému tělu podobu, která je ilustrací této pravdy. Boží slovo je jasné: budeš-li si život užívat, budeš zdravější! 

V Příslovích 17,22 Bible vyučuje: „Radostné srdce hojí rány, kdežto ubitý duch vysušuje kosti.“ Jinými slovy – kdo se směje, vydrží. Už to začíná chápat i věda. Výzkumy dokazují, že když se směješ – což je výrazný příznak toho, že si vychutnáváš život stoupá u tebe počet T-buněk i tvá imunita vůči nemoci. Humor je dar, který ti dává Bůh. Přijmi ten dar! 

V Matoušově evangeliu 11,19 Bible říká: Přišel Syn člověka, který s radostí vychutnává život“ (Matouš 11,19 podle Phillipsova anglického překladu). Ježíš byl člověkem nejintenzívnějšího života zaměřeného na službu, jaký kdy kdo žil; a přitom žil zcela naplno a miloval život každou částečkou své bytosti. Neviděl v tom nic rozporného.

To tedy znamená, že pokud jedním z velkých účelů tvého života je stát se podobnějším Ježíši Kristu — a tak tomu skutečně je — pak nemůžeš splnit Boží záměr, pokud neumíš vychutnávat život podle jeho vzoru.

 

[adrotate banner=“20″]

 

K co nejúplnějšímu vychutnávání života potřebujeme činnosti, které nám dobijí emocionální baterie: činnosti, které pro nás budou doslova re-kreací – tj. pře-tvoří nás! A protože Bůh každého z nás stvořil jinak, platí pro každého z nás jiné způsoby, jak to v našem životě uskutečňuje.

Mně moje práce po celý den velice „zaměstnává mozek“, a proto se rád „re-kreuji“ rukodělnou prací. Pokud sám celý den pracuješ rukama, pak se ti třeba pro dobu odpočinku stane potěšením práce zaměstnávající mysl, například četba nebo luštění křížovek.

A smích? To je vážně jeden z nejdůležitějších způsobů, jak se pravidelně zre-kreovat. Během dne potřebujeme smích všichni. Bůh nás stvořil k svému obrazu – no a Bible říká, že se Bůh směje. Skutečně: je Bůh vždycky ten, kdo se směje naposled (jen se podívej do knihy Genesis 21 a na to, jak dostal jméno Izák)!

Chceš-li být citově vyváženou osobností, je třeba, abys bral Boha velice vážně – ale sebe ani trochu. Uč se smát svým omezením: materiálu k tomu budeš mít ažaž!

A je také třeba vychutnávat život nejen v době, kdy je ti dobře. Dokážeš-li se ze života těšit jen tehdy, když máš vyřešeny všechny problémy, pak se z něj ve skutečnosti nebudeš těšit nikdy. Tvé problémy totiž nikdy nebudou vyřešeny všechny současně.

Je možné, že budeš muset procházet nějakými těžkostmi; ale rozhodni se vychutnávat dar života, který ti Bůh dává. Směj se, hraj si, modli se a žij v naději.

A v takovém případě počítej se šťastnějším, zdravějším životem.

Poslechni si vyučování pastora Ricka Warrena v angličtině >>

Otázky k zamyšlení:

  • Můžeš uvést několik způsobů, jak si emocionálně, duchovně i tělesně dobít baterie?
  • Popiš, jak ti někdy v životě smích pomohl přenést se přes těžkou situaci.
  • Jak musíš změnit svůj rozvrh, aby vztah mezi tvou prací, službou a rekreací byl vyváženější? 

 

Překlad: Ivana Kultová
Foto: Youtube
Denní úvaha nad Božím slovem © 2017 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

 

„Humor je sůl života a kdo je jím dobře prosolen, uchová se dlouho čerstvý.“  Karel Čapek

 

Kategorie: Komentáře,Nezaradené

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář