Rick Warren: Věděl jsi, že si můžeš vybrat, zda si budeš dělat starosti nebo ne?

Půjdeš-li přes vody, já budu s tebou, půjdeš-li přes řeky, nestrhne tě proud, půjdeš-li ohněm, nespálíš se, plamen tě nepopálí“ (Izajáš 43,2).

Pokud jde o stres ve tvém životě, máš tři možnosti: můžeš si dělat starosti, můžeš stres ignorovat – nebo se můžeš uvolnit a důvěřovat Bohu.  

V Žalmu 116,7 Bible říká: „Můžeš opět odpočinout, moje duše, neboť Hospodin se tě zastal“. Nemůžeš důvěřovat Bohu a současně si dělat starosti.

Tato moudrost od Boha není dobrá jen v duchovním smyslu, nýbrž i pro tvé zdraví, Bible také říká v Příslovích 14,30, že pokojné srdce je srdcem zdravým: „Mírné srdce je tělu k životu, kdežto žárlivost je jako kostižer.“ Tvé zdraví neničí jen to, co jíš, nýbrž i to, co užírá tebe! Můžeš se řídit tím nejlepším zdravotním programem na světě – jíst samou čerstvou, zdravou a organickou stravu ve správných dávkách — ale plní-li tvůj život zahořklost vůči někomu nebo starost o zítřek, tvé zdraví utrpí újmu.

Starost je jako jed nebo oheň: spaluje tě zevnitř. Vzpomínám si na jednu starou epizodu z detektivního seriálu „Columbo”, kde zpěvák country Johnny Cash hrál zlého chlápka. Když ho konečně dostali, řekl: „Jsem tak rád, že mě chytili. Ten pocit viny mě ubíjel.“   

V životě se potýkáme se všemi možnými starostmi, ale většina se točí kolem následujících pěti obav:

  • že zůstaneme sami.
  • že nebudeme vědět, co v budoucnu dělat.
  • že nebudeme v budoucnosti mít to, co budeme potřebovat.
  • že nám v budoucnosti něco nebo někdo ublíží.
  • že nebudeme v budoucnosti mít sílu přežít.

Je tu však dobrá zpráva: nemusíš si dělat starosti. Starosti – to je trápení, které si můžeš, ale také nemusíš zvolit! Toho, co se sápe na tvé zdraví a co nemůžeš držet na uzdě, je ažaž. Ale míru své ustaranosti zkrotit můžeš!

 

[adrotate banner=“21″]

 

V Bibli je více než sedm tisíc Božích zaslíbení. Mnohá z nich se týkají oblastí, kvůli kterým si děláš největší starosti – například těch pěti výše zmíněných obav.

Pokud máš prostřednictvím Ježíše Krista vztah s Bohem, pak znáš Toho, který stvořil tvou budoucnost. A jeho zaslíbení pro tvou budoucnost přinášejí život, ne starosti, které by cizopasily na tvém žaludku. 

V jednom z těch sedmi tisíc biblických zaslíbení se praví:

Půjdeš-li přes vody, já budu s tebou, půjdeš-li přes řeky, nestrhne tě proud, půjdeš-li ohněm, nespálíš se, plamen tě nepopálí“ (Izajáš 43,2).

Není vůbec třeba, aby sis dělal starosti. Ten, který má tvou budoucnost v rukou, jí bude procházet s tebou!

Otázky k zamyšlení:

  • Jak podle tebe postihuje ustaranost tělesné zdraví – tvé nebo těch, o které pečuješ?
  • V které tvé životní oblasti je pro tebe problémem důvěřovat Bohu, a děláš si v důsledku toho zbytečné starosti?
  • Které Boží zaslíbení budeš vyhlašovat a nacházet v něm tak pomoc, abys Bohu důvěřoval víc a starostem se poddával méně?

 

Překlad: Ivana Kultová
Foto: Youtube
Denní úvaha nad Božím slovem © 2017 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář