Romská pouť se vrací na Svatý Kopeček, sloužit mši bude biskup Malý

Olomouc – Tradiční Romská pouť, na kterou míří Romové z celé Moravy i Slovenska, se po dvou letech znovu přesouvá na Svatý Kopeček u Olomouce, který je s touto akcí spjat od počátku. Uskuteční se tuto sobotu a sloužit mši bude biskup Václav Malý. Předchozí dva ročníky se uskutečnily v Olomouci v katedrále svatého Václava, důvodem byla rozsáhlá rekonstrukce svatokopecké baziliky, řekla dnes ČTK organizátorka poutě Richenza Buková. Pouť má dlouholetou tradici, letos jde o třiadvacátý ročník.

Romskou pouť pořádá od roku 1998 olomoucká charita, v předchozích letech na ni dorazilo i 600 lidí. Na loňský ročník přišlo zhruba 130 účastníků, návštěvnost byla ve srovnání s minulými lety výrazně nižší, ovlivnila ji opatření proti šíření koronaviru. „Letos těch účastníků očekáváme více, ale počet nedokážeme odhadnout,“ uvedla Buková.

SOUVISEJÍCÍBiskup Malý po setkání prezidenta Zemana s premiérem Babišem kritizoval oba politiky

Motivem letošního 23. ročníku Romské pouti je Amen nasan vaš peske cudze (Nejsme si cizí). Mši bude celebrovat pomocný biskup pražský Václav Malý. Posláním Romské poutě je podle pořadatelů vytvořit prostor pro společné duchovní sdílení Romů z Česka a Slovenska. „Řada poutníků přijíždí opakovaně, pouť se pro ně stala již každoroční tradicí. Atmosféra je vždy přátelská, mnozí své vzdálené známé potkávají jednou za rok právě tady. Setkání je příležitostí pro společnou modlitbu a vzájemné sdílení,“ doplnila Richenza Buková.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Poutníci se tuto sobotu sejdou u kříže pod bazilikou v 11:50, část poutníků doputuje Poutní alejí ze Samotišek. Po mši jsou poutníci srdečně zváni na oběd a posezení u kávy. Po polední pauze program pokračuje v klášterních ambitech přednáškou premonstrátského kněze Hyacinta Pavla Kuchty a aktivitami pro děti. Na parkánech bude pro poutníky připravena také výstava fotografií, která je průřezem z uplynulých ročníků. Pouť ukončí v 17:00 závěrečné požehnání v bazilice Navštívení Panny Marie.

Romská pouť je od počátku založení tradice spjata se Svatým Kopečkem, kromě posledních dvou ročníků ovlivněných rekonstrukcí tamní baziliky, se pouť uskutečnila v Olomouci jen jednou, a to v roce 2007. Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář