Roste počet uprchlíků z Afghánistánu

Caritas zahájila hodnocení situace na hranicích s Pákistánem.

„Po dvacetileté válce s nevyčíslitelnými lidskými ztrátami a miliardami eur výdajů zanechává stažení amerických ozbrojených sil zemi v tragické propasti.“ Tak komentuje italská Caritas dění v Afghánistánu, kde se po stažení amerických vojáků, kteří tam působili zhruba dvacet let, znovu ujal moci Tálibán. Včera se zmocnili prezidentského paláce v Kábulu.

„Jako vždy zaplatí nejvyšší cenu ti nejslabší, z bojových zón již uprchly desetitisíce lidí,“ uvádí se v prohlášení Caritas, která předpokládá nucený návrat kněží, řeholníků a řeholnic, kteří se nacházejí v hlavním městě, spolu s pracovníky velvyslanectví. V těchto hodinách z válečných oblastí utíká stále větší množství uprchlíků, což zvyšuje tlak směrem do okolních zemí, a proto dnes Caritas v Pákistánu zahájí hodnocení situace v oblasti Kvéty na hranicích s Afghánistánem.

SOUVISEJÍCÍVatikán / Modlete se za Afghánistán

„Křesťanská komunita je malým, ale významným společenstvím, které v posledních letech projevilo svou pozornost těm nejchudším a nejzranitelnějším,“ říká ve svém prohlášení Caritas Italiana, která v zemi působí od 90. let 20. století a od začátku roku 2000 se podílí na rozsáhlém programu nouzové pomoci, obnovy a rozvoje, který podpořil výstavbu čtyř škol v údolí Ghor a návrat 483 uprchlických rodin do údolí Panshir, výstavbu 100 tradičních přístřešků pro nejchudší a pomoc postiženým. Od června 2004 do prosince 2007 se v zemi střídali dva pracovníci Caritas Italiana, jejichž úkolem bylo koordinovat a podporovat činnosti a především pomáhat nejzranitelnějším nezletilým. Podle Caritas Italiana „nestabilní situace povede k pozastavení všech aktivit, přičemž rostou obavy o možnost zachování přítomnosti v budoucnu, stejně jako o bezpečnost těch málo Afghánců křesťanského vyznání“.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 17. srpna 2021 Foto: Pixaba – ilustrační

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Ano, největší cenu zaplatí jako vždy ti nejslabší a ti nejmocnější prchnou anebo změní kabát. Pašeráci a pokrytci budou mít opět žně.

    Odpověď
  2. Vysoce postavený představitel hnutí Tálibán podle AP vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. „Islámský emirát nechce, aby ženy byly oběťmi,” uvedl ve vysílání televize, kterou nyní Tálibán kontroluje, člen kulturní komise hnutí Inamulláh Samanganí. „Podle práva šaría by měly být ve vládní struktuře,” dodal.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář