Roste zájem o studium sesterství, v Praze otevřeli nové učebny přímo v nemocnici

Praha – Zájem o studium zdravotnických škol podle ministerstva práce i ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie covidu-19 roste, navyšují se kapacity a otevírají nové prostory. Jejich zástupci to dnes řekli na tiskové konferenci k otevření učeben Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II. v prostorách pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Podle jejího ředitele Zdeňka Beneše je jedním z cílů spolupráce i to, aby studenti po ukončení studia zůstali jako zdravotní sestry pracovat v jejich nemocnici.

„Covid ukázal, jak se zvětšuje zájem o zdravotnická povolání,“ řekla náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zdravotnické obory podle ní v poslední době častěji otevírají nové třídy, aby zvýšily svou kapacitu. „Bylo to vidět už v prvním roce covidu, kdy se zvýšil zájem uchazečů u přijímacích zkoušek,“ doplnila na dotaz ČTK. Vliv má podle ní i nástup demograficky silných ročníků. Studenti naopak ubyli z oborů jako je hotelnictví nebo cestovní ruch, které byly v době epidemie silně omezené.

SOUVISEJÍCÍKaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

Podle Hlavní sestry ČR Alice Strnadové, která pracuje na ministerstvu zdravotnictví, se zájem uchazečů zvýšil několikanásobně. Střední školy včetně zdravotnických většinou zřizují kraje. „Jednáme s krajskými úřady, aby kapacity navyšovaly,“ uvedla. Důvodů většího zájmu je podle ní několik, mladí lidé chápou zdravotnictví jako jistý a perspektivní obor, zvýšily se platy zdravotních sester a zájemci o studium si podle ní uvědomují i potřebnost takového povolání a jsou ochotní pomáhat.

Výuka přímo na budoucím pracovišti je podle Strnadové cestou správným směrem. Praktickou výuku budoucí sestry v nemocnici už mají, teď se přidá ještě teoretická a výuka na figurínách. Podle Beneše se výhodou i to, že zhruba šedesátka studentů nebude muset cestovat mezi stávající školní budovou a nemocnicí v Krči. Spolupráce je výhodná i pro školu. Její ředitelka Marie Šiková ČTK řekla, že díky tomu mohli navýšit kapacity, což výuka ve stávající budově v Ječné ulici v centru Prahy neumožňovala.

V roce 2017 se podle údajů ministerstva zdravotnictví podařilo zastavit klesající počet sester ve zdravotnictví, chybí jich stále zhruba 3000. Dlouhodobě vysoký podíl absolventů a absolventek nenastupovalo do zdravotnictví. „V poslední době jsou trochu více motivované, než byly dřív,“ uvedla Šiková. Škola vyučuje obor praktická sestra a všeobecná sestra. Větší zájem je podle ředitelky i o další vzdělávání v oboru na vyšší odborné či vysoké škole. Podle Strnadové se proto jedná i o navýšení počtu studentů těchto oborů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Thomayerova nemocnice

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář