Rozhovor s venezuelským pastorem o situaci v zemi

Noviny Křesťan dnes se spojily s pastorem Pedrem Rodriguezem, který vede sbor v Caracasu. V rozhovoru popsal současnou situaci ve Venezuele. V této kritické situaci, kdy desetitisíce lidí zemi již opustily a další tisíce trpí nedostatkem základních potřeb a léků, se jeho sbor snaží pomáhat. Rozhodli jsme se také finančně pomoci jeho službě. Pravidelně budeme přinášet informace o pomoci tomuto sboru.

V které části země žijete?

Já žiji ve městě Los Teques, ve státě Miranda, v sousedícím s Caracasem, hlavním městem Venezuely. Pracuji ale ve sboru, který sídlí v Caracasu, to znamená, že denně dojíždím z Los Teques do Caracasu.

Jak byste popsal současnou situaci ve Venezuele?

Situace je složitá a kritická, vše závisí na konkrétním případu. Například jsou lidé, kterým krize život tak silně neovlivnila, ale existují případy, kdy to je pro lidi obtížné, například kvůli onemocnění, protože nejsou léky, nebo jsou velmi drahé. Totéž se týká jídla. Všechno je velmi drahé a ceny denně stoupají. V současné době je tu hyperinflace.

Mnozí lidé opustili zemi s nadějí, že naleznou zdroje, které jim umožní pomáhat svým příbuzným, kteří doma zůstávají. Museli opustit své děti, manželky atd. Aby člověk opravdu pochopil celkový obrázek, je potřebné tady žít. Jak jsem řekl, každý jednotlivý případ je odlišný, ale krize je obecně ve všech odvětvích – zdravotnictví, vzdělání, obchod, doprava atd.

 

Informují média o aktuální situaci?

Média v zemi nemohou psát o situaci již po dlouhou dobu. Lidé obecně získávají informace spíše prostřednictvím sociálních sítí než z domácích novin nebo televize, takže obyvatelé mají nedostatek znalostí o mnoha událostech, které nastaly.

 

Křesťané jsou obecně na straně prezidenta Madura nebo lídra opozice Gauidóa?

V současné době mnozí duchovní některých denominací podporují prezidenta Madura. Říká se, že za tuto podporu dostávají peníze a některé výhody, jako jsou auta a majetek. Ve skutečnosti se nedávno skupina duchovních setkala s prezidentem Madurem a na setkání vystupovali jako představitelé křesťanské církve v zemi, což vedlo k vlně odporu. Mnohá sdružení a sbory s tím nesouhlasí, protože se domnívají, že církev by neměla mít politické ambice. Povinnost církve je modlit se a zasazovat se za uklidnění situace. Ačkoli existuje také skupina duchovních a sborů, která otevřeně podporuje Guaidóa.

 

Jaké je řešení konfliktu?  

Je to opravdu složitá situace, protože starý chávismus, nyní madurismus, se chce udržet u moci. Nedávné demonstrace odhalují, že Venezuelané chtějí, aby se země vydala jiným směrem a vyvedla národ z krize, v níž se nachází.

Konec konfliktu by znamenal okamžité svolání transparentních voleb. Volební komise by neměla být tatáž, jako ta nynější, která jednoznačně podporuje současnou vládu. Měli by také být pozváni mezinárodní pozorovatelé, kteří zaručí transparentní proces voleb.

Dalším krokem k řešení je odzbrojit nelegální polovojenské jednotky, které sympatizují s vládou a rozsívají strach u lidí, aby nevycházeli k protestům proti vládě.

Navíc je zapotřebí okamžitá reaktivace soukromých a veřejných podniků, které jsou zavřené. Dále je nutné spustit těžbu ropy, aby kapitál mohl vstoupit do země.

Na druhé straně těžba železa, oceli, hliníku, zlata, bronzu, diamantu, jsou v současné době v rukou jiných zemí, které nejen těží z těchto zdrojů, ale také ničí flóru a faunu v zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: Michal Nosál  Foto: screenshot YouTube

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář