Rozvod u metodistů? Představitelé církve přišli s návrhem, jak ukončit konflikt v denominaci

Představitelé Sjednocené metodistické církve (UMC) navrhli plán, který by po letech rozdělení formálně vyřešil napětí v denominaci kvůli pohledu na homosexualitu.

Návrh, který v pátek zveřejnila 16členná skupina biskupů a představitelů církve na obou stranách debaty, říká, že oddělení by bylo „nejlepším prostředkem k vyřešení našich rozdílů, což umožňuje každé části církve zůstat věrnou svému teologickému porozumění.“

Metodisté v USA odmítají Tradiční plán a podpořili homosexuální křesťany

Podle devítistránkového plánu by konzervativnější metodisté vytvořili novou církev. Nová denominace by nadále držela biblické chápání manželství a byla by proti svěcení homosexuálních kněží.

Konzervativní sbory, které odejdou, by podle nové dohody dostaly 25 milionů dolarů. Členové duchovenstva by si navíc ponechali svou penzi.

Zbývající část metodistické církve by umožnila poprvé ve své historii sňatky osob stejného pohlaví a duchovenstvo z LGBTI komunity.

Keith Boyette, signatář dohody, který je prezidentem sdružení Wesleyan Covenant Association, s více než 1 000 konzervativních kongregací, které nesouhlasí s manželstvím osob stejného pohlaví, řekl The Wall Street Journal, že nový návrh by „v podstatě ukončil konflikt v denominaci.“ Odhadl, že až 30 až 40% sborů v USA opustí denominaci.

Na generální konferenci v roce 2016 delegáti schválili doporučení k vytvoření Komise na cestě vpřed, která měla analyzovat pozici denominace v otázkách LGBT.

Komise se snažila vytvořit návrhy, které by vedly k ukončení debaty a případně k vyloučení schizmatu v církvi. Dva hlavní plány, které komise doporučila, byly Jeden plán církve a Tradiční plán. Jeden plán církve by umožnil regionálním orgánům a kongregacím stanovit vlastní postoj k homosexualitě. Tradiční plán by zachoval postoj UMC vůči homosexualitě.

„Bible nám říká, že musíme zůstat věrní Slovu,“ řekl podle The Christian Post delegát z Pobřeží Slonoviny. „Je to Boží plán, je to Boží vůle, je to biblická cesta.“ Adam Hamilton, pastor největší metodistické kongregace ve Spojených státech, mluvil proti tradičnímu plánu, nazýval ho „regresivním“ a je podle něj v rozporu s centristickou a progresivní teologií.

Sjednocená metodistická církev je největší tradiční protestantská denominace ve Spojených státech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. ledna 2020  Foto: UMNS –  Desítky demonstrantů vyžadujících inkluzívnější církevní na modlitební vigílii na konferenci UMC v roce 2012 na Floridě

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář