RTR: Krátký čas, jenž papež bude v Maďarsku, ukazuje na jeho rozpory s Orbánem

Budapešť – Neobvykle krátká doba, kterou papež František stráví během své cesty po střední Evropě v Maďarsku, ukazuje na jeho rozpory s tamním nacionalisticky a protiimigračně orientovaným premiérem Viktorem Orbánem. Dnes to napsala agentura Reuters. V Maďarsku František stráví pouhých sedm hodin, načež se vydá na třídenní návštěvu Slovenska.

V Maďarsku papež na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu odslouží mši. Na oficiálním programu má sice setkání s Orbánem i prezidentem Jánosem Áderem, ale diplomaté a katolická média spekulují o tom, že tentokrát dává přednost Slovensku. Současná hlava katolické církve často kritizuje to, co považuje za obrození nacionalistických a populistických hnutí. František vyzývá Evropu k jednotě a kritizuje ty země, které se snaží migraci řešit jednostranně a bez spolupráce s ostatními.

SOUVISEJÍCÍNa Slovensko za papežem vyrazí z Česka spíše jednotlivci a menší skupiny

V ostrém kontrastu s jeho přístupem jsou Orbánova prohlášení z minulého týdne, kdy na Strategickém fóru ve slovinském Bledu řekl, že jediným řešením migrace je, aby Evropská unie „vrátila všechny pravomoci národním státům“.

Papež vyzývá evropské země, aby migranty přijímaly a integrovaly, a zabránily tak příchodu „demografické zimy“, která kontinentu podle něho hrozí. Orbán se ve Slovinsku nechal slyšet, že současní migranti jsou „všichni muslimové“ a že jedině „politika zaměřená na tradiční křesťanskou rodinu nám může pomoci z demografické krize“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Papežovo rozhodnutí strávit více času na Slovensku než v Maďarsku je třeba chápat také v kontextu jeho ostré kritiky nacionalisticko-populistických politických lídrů, jako je maďarský premiér,“ napsal britský katolický list The Tablet.

Letos v březnu cestou z Iráku papež řekl, že jeho zastávka v Budapešti nebude „kvůli návštěvě země, ale kvůli mši“. Očekává se na ní 75.000 věřících.

Americké konzervativní noviny National Catholic Register uvedly, že maďarským představitelům, včetně některých biskupů, se nepodařilo papeže přesvědčit, aby v Maďarsku zůstal déle, případně přijel na plnohodnotnou státní návštěvu. To je podle amerického listu považováno, za políček Orbánovi ze strany Vatikánu.

Agentura Reuters podotýká, že František v neděli z Říma odlétá už v 06:00, což je neobvykle brzy. Je to kvůli tomu, aby stihl v Budapešti odsloužit mši a ještě dojel na Slovensko a nemusel přenocovat v Maďarsku.

Cesta do střední Evropy bude pro papeže Františka první od jeho červencové operace tlustého střeva. Na Slovensku se setká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, dalšími významnými politiky nebo s představiteli židovské a romské komunity. Odslouží dvě mše pod širým nebem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – Viktor Orbán

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář