Křesťan dnes

Ruská pravoslavná církev má pro bohoslužby u fronty nafukovací kostel

Moskva – Na vojenské výstavě Armija-2023, která v pondělí začala v Kubince u Moskvy, je k vidění i polní chrám určený pro uspokojení duchovních potřeb ruských vojáků ve „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině. Informovala o tom státní tisková agentura RIA Novosti. Do nafukovacího chrámu se vejde až četa vojáků.

„Pokud chrám stavějí dva lidé, lze ho rozložit a nafouknout do deseti minut. Složení trvá trošku déle, asi 15 minut,“ řekl agentuře kněz Boris Grišin. Do času pro postavení kostela započítal i rozvěšení ikon.

SOUVISEJÍCÍMoskevský patriarcha Kirill zbavil funkce církevního odborníka na umění

Nafukovací objekt o rozměrech čtyři krát čtyři metry je určen k bohoslužbám v týlu bojových jednotek. Převáží jej speciálně upravený automobil, vybavený ledničkou, sprchou, umyvadlem, toaletou a dvěma místy na spaní: pro kněze a řidiče, který vzhledem k tomu, že duchovní nesmí vzít do rukou zbraň, plní i roli osobního strážce.

Grišin dodal, že vůz s nafukovacím chrámem je prototyp, na frontě ještě nasazen nebyl. Výstava potrvá do 20. srpna.

Ruská armáda je údajně vybavena i mobilními krematorii, určenými k rychlému zpopelnění obětí války. Tehdejší ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová loni v dubnu informovala, že v dobytém Mariupolu je v intenzivním provozu ruské mobilní krematorium, které Rusové umístili do průmyslové zóny poblíž obchodního centra Metro. O spalování zavražděných civilistů v mobilním krematoriu během ruské okupace části Kyjevské oblasti hovořil tou dobou i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Válka Ruska proti Ukrajině, kterou opakovaně podpořil moskevský patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, začala loni 24. února. Nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války si podle odhadů vyžádal životy desítek tisíc vojáků a tisíců civilistů, včetně stovek dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version