Ruské síly od začátku války na Ukrajině zajaly a zabily nejméně 29 náboženských představitelů

Ruští vojáci a okupační úředníci se od invaze v únoru 2022 na Ukrajině dopustili nejméně 76 případů náboženského pronásledování, které je součástí snahy zničit národní identitu, uvedly oficiální a církevní zdroje na Mezinárodním summitu o náboženské svobodě.

Od invaze velmi trpí evangelikální křesťané, včetně baptistů, letničních křesťanů a adventistů sedmého dne, řekl podle Christian Post účastníkům summitu, který se konal v úterý a ve středu ve Washingtonu, parlamentní zmocněnec pro lidská práva na Ukrajině Dmytro Lubinec.

SOUVISEJÍCÍNa Ukrajině byli zabiti dva protestantští humanitární pracovníci

„Ruská armáda opakovaně vyhrožovala úplnou fyzickou likvidací všech evangelikálních věřících a označovala je za americké špiony, sektáře a nepřátele ruského pravoslavného lidu,“ řekl Lubinec na úterní panelové diskusi. „Zabít člověka, zbourat kostel, Rusové dělají vše pro to, aby nás jako národ zničili.“

S odkazem na 76 případů pronásledování od invaze Lubinec uvedl, že ruští vojáci a úředníci od února 2022 na Ukrajině zabili nebo zajali nejméně 29 duchovních nebo náboženských vůdců, a dodal, že toto číslo představuje pouze ověřené případy a skutečný počet je mnohem vyšší.

Kromě svévolného zadržování, znásilňování, mučení a vyhrožování vraždou podle něj „okupanti simulují střelbu, vyhrožují popravou rodinných příslušníků. Tito lidé jsou zadržováni v nelidských podmínkách, bez vody a jídla, dokonce i bez přístupu na toaletu.“

Ukrajinský pastor Mychajlo Brycyn řekl, že všechny kostely ve městech okupovaných Ruskem jsou zavřené. „Většina kněží a pastorů jako já byla zastrašována, ponižována, bita a deportována,“ řekl pastor Brycyn účastníkům summitu. „Někteří kněží a věřící jsou dodnes v ruských věznicích. Někteří z nich byli zabiti.“

Lubinec řekl, že jedna z prvních věcí, kterou ruští vojáci udělají, když obsadí město, je zničení církevních budov, „kromě jediné, a také donutí všechny občany, aby do ní chodili“.

V listopadu 2022 byl v Ruskem okupované části Chersonské oblasti nalezen zastřelený diakon evangelikální církve a jeho syn, a to několik dní poté, co byli uneseni ruskými vojáky, dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. února 2024 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář