Ruské úřady chtějí u soudu uzavřít Židovskou agenturu

Moskva – Ruské ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na moskevský obvodní soud s žádostí o uzavření ruské pobočky Židovské agentury, která pomáhá lidem s přesídlením do Izraele. Soud se má žádostí zabývat 28. července. S odvoláním na mluvčí soudu o tom informovala agentura Interfax.

Ruské ministerstvo spravedlnosti podle Interfaxu tvrdí, že Židovská agentura porušila ruské zákony. Další podrobnosti k jeho motivaci uzavřít tuto největší židovskou neziskovou organizaci na světě známy nejsou. Ruské úřady ale usilují o její likvidaci poté, co v dubnu izraelský ministr zahraničních věcí Jair Lapid obvinil Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině, podotkla agentura Reuters.

Izrael se chystá vyslat do Moskvy delegaci složenou ze zástupců premiérovy kanceláře, ministerstva zahraničí a ministerstva spravedlnosti, kteří se mají zasadit o to, aby Židovská agentura mohla v Rusku nadále působit, uvedla ruská verze BBC. Předseda Ruského židovského kongresu Jurij Kanněr podle BBC sdělil, že zpráva o možném uzavření agentury povzbudí Židy, aby z Ruska odjeli do Izraele, a že agentura přesune svoji činnost na internet.

Židovská agentura existuje od roku 1929. Před vznikem státu Izrael fungovala jako neoficiální vláda židovského obyvatelstva v britské mandátní Palestině.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Moskva

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář