Ruské vlajky a kříže. Srbská pravoslavná církev protestovala proti pochodu homosexuálů 

Tisíce křesťanských odpůrců evropského pochodu homosexuálů, který má proběhnout v Bělehradě, v neděli protestovaly v srbském hlavním městě, přestože vláda prohlásila, že akci zruší nebo odloží.

Bělehrad má 17. září hostit pochod Euro Pride, který se každý rok koná v jiném evropském městě. Prezident Aleksandar Vučič však v sobotu uvedl, že bude zrušen nebo odložen, a jako důvod uvedl hrozby pravicových extrémistů.

Zpravodajský portál Premier informuje, že nedělní protest proti akci Euro Pride, která se konala během procesí u příležitosti náboženského svátku, vedli duchovní srbské pravoslavné církve, jejíž někteří biskupové tvrdí, že akce Pride ohrožuje tradiční rodinné hodnoty a měla by být zakázána.

SOUVISEJÍCÍSrbský patriarcha uznal nezávislost pravoslavné církve v Severní Makedonii

„Zachraňte naše děti a rodinu,“ stálo na jednom z transparentů, které v neděli drželi protestující, z nichž někteří nesli také kříže.

Jiní účastníci nedělního pochodu skandovali hesla na podporu krajní pravice nebo nacionalistů.

Někteří mávali ruskými vlajkami, což byl projev podpory Moskvě, tradičnímu spojenci Srbska, protože bělehradská vláda se snaží najít rovnováhu mezi svými ambicemi vstoupit do Evropské unie a dlouhodobými vazbami na Rusko a Čínu.

Prezident v sobotu prohlásil, že Euro Pride bude z bezpečnostních důvodů zrušen nebo se bude konat později. Vedle hrozeb ze strany podle něj pravicových „chuligánů“ uvedl problémy, jako je pokračující spor s Kosovem a energetická krize.

„Uskuteční se, ale v jiné a příhodnější době,“ řekl o akci Euro Pride.

Zástupkyně OSN v Srbsku kritizoval zákaz Euro Pride ze strany tamní vlády. „ Bylo by to v rozporu s mezinárodními závazky Srbska v oblasti lidských práv,“ uvedla v prohlášení Francoise Jacobová, oblastní koordinátorka OSN v Srbsku.

Britský křesťanský portál dále dodává, že předchozí srbské vlády již v minulosti průvody hrdosti zakázaly, což vyvolalo kritiku skupin na ochranu lidských práv a dalších organizací. Některé pochody Pride na počátku roku 2000 se rovněž setkaly s ostrým odporem a byly poznamenány násilnostmi.

Nedávné pochody Pride v Srbsku však proběhly v klidu, což organizátoři EuroPride uvádějí jako jeden z důvodů, proč byl Bělehrad vybrán jako hostitelská země pro rok 2022. V roce 2021 se akce konala v Kodani.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. září 2022 Foto: screenshot YouTube – protesty v Bělehradě

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář