Rusko spustilo útok na Ukrajinu

Praha – Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba, v zemi je vyhlášen válečný stav. Situace eskalovala poté, co Rusko uznalo samostatnost separatistických regionů na východě Ukrajiny a ohlásilo připravenost pomoci bránit jejich nároky. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě. Útok dnes odsoudili i český premiér Petr Fiala (ODS), česká diplomacie, šéfové obou parlamentních komor i politici opozičního hnutí ANO.

Papež František ve středu v souvislosti s ukrajinskou krizí vyzval politiky, aby zpytovali svědomí a zdrželi se jakýchkoli kroků, jimiž by způsobili lidem další utrpení. Při pravidelné generální audienci rovněž vyhlásil na 2. března další mezinárodní den modliteb za mír. 

Evangelická církev vyzvala své farní sbory k tomu, aby daly najevo svou připravenost k případnému poskytnutí přístřeší válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Českobratrská církev evangelická o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Církevní diakonie je ve spolupráci s partnerskými organizacemi v Kyjevě připravena okamžitě poskytnout přímou finanční i organizační pomoc například při evakuaci osob nebo dodávkách humanitárního a zdravotnického materiálu.

Česká biskupská konference se dnes na svém webu připojila k výzvě papeže Františka, aby věřící z příští středy 2. března, Popeleční středy, učinili Den postu za mír. Čeští a moravští biskupové vyzvali, aby se lidé modlili za Ukrajinu.

Premiér Petr Fiala napsal: „Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO. Na dnešních 11:00 svolávám mimořádné jednání BRS, večer se v Bruselu zúčastním mimořádného jednání Evropské rady.“

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová na Twitteru napsala, že na ruský barbarský útok je třeba rázně odpovědět. „Uvalit nejtvrdší sankce vůči Rusku a naprosto jej mezinárodně izolovat. Ukrajině dát veškerou podporu, o kterou zažádá,“ uvedla.

-red- Datum: 24. února 2022 Foto: Twitter

Tags: ,

6 Komentáře

 1. Je zajímavé, jakých sprostých lží se dopouští Putin, aby válku omluvil. Podle něj na Ukrajině probíhá genocida tam žijících etnických Rusů. Demokraticky zvolená ukrajinská vláda je podle Putina junta. Válka není válkou, ale speciální operací. Ukrajina je rozvráceným státem, neschopným kontrolovat své hranice. Připomíná to vtip, který byl u nás oblíben během ruské okupace: Tchoř říká: „Nehnu se odsud, dokud to zde nepřestane smrdět.“

  Odpověď
 2. Jaromír Jandl

  Milí bratři a sestry. Dovolte mi prosím připomínku – slova Pána Ježíše z Matouše 24:6 – 8
  A malé zamyšlení. Na začátek musím říci, že nejsem příznivec Putina, Lukašenka ani bývalého prezidenta Janyukoviče. Na Ukrajině jsem byl 2x na krátkodobé misii s Pavlem Faulem a Ebenezerem. Tamní lidé zůstali v mém srdci, dodnes se za ně modlívám a často na ně myslím
  Jde mi jen opravdu jen o pravdu! A chci se modlit správně podle Božího slova.
  Já nezlehčuji válku na Ukrajině. Nezlehčuji ale žádnou válku. Vždy se modlím za to, aby každá válka přinesla Bohu slávu tím, že jej budou lidé hledat, že budou ve válečných útrapách tlačeni na kolena a pokořovat se před Bohem. Modlím se aby ti, kteří padnou, umírali v Pánu. Modlím se, aby mnozí zažívali Jeho ochranu, zejména děti a jejich rodiče, protože děti nic nechápou a za nic nemohou. Žehnám ve svých modlitbách Božímu dílu s tímto padlým a mrtvým světem, aby ty porodní bolesti co nejdříve vyvrcholily a Pán Ježíš se vrátil ustavit své království.
  Modlil jsem se takto i za Srbsko, když tam USA pro rozšíření svého vlivu na Balkáně bombardovalo civilní cíle. Modlil jsem se takto za Irák, Sýrii i Lybii, kde USA pod záminkou „vývozu demokracie“ svrhly stabilní režimy, umožnily vládu skutečných vrahů, teroristů a zapříčinili migrační krizi. Modlil jsem se takto i za tzv. majdan na Ukrajině, kde se střílelo do policistů, vojáků i civilistů a kde došlo pod taktovkou a za finance USA k prozápadnímu převratu, svržení legitimního prezidenta a nastolení prozápadní korupční vlády. Modlím se za civilisty v Doněcku a Luhansku, kteří jsou již léta ostřelováni ukrajinskými nacionalisty. Ukrajinci jsou od majdanu (včetně) zneužíváni největším světovým agresorem od pádu SSSR – Spojenými státy americkými. A jsou zneužiti znova i dnes. Nemusím se prohlašovat za proroka abych viděl, že vojenský úder Ruska na Ukrajinu je preventivní a má za úkol odvrátit možnost osadit ukrajinské území zbraněmi hromadného ničení včetně střel s jadernými hlavicemi. Tento vojenský úder má zabránit nerovnováze vojenské síly mezi mocnostmi v neprospěch Ruska, což by později vedlo k válce mnohem strašnější. Pokud je na světě více než jedna velmoc, tak z lidského hlediska se dá zajistit mír jedině rovnováhou sil mezi těmito mocnostmi a USA se o porušení této rovnováhy intenzivně snaží.
  Boží lid má ve svých modlitbách často humanistické postoje, ale modlitby podle Písma, podle mého mínění, mají jít do hloubky a nezůstávat na povrchu formovaném masovými médii. V tomto tělesném humanistickém pohledu Putin se svým zlým srdcem reprezentuje zlo a západ včele s USA reprezentují dobré bojovníky za svobodu a spravedlnost.
  Pokud budou mít křesťané takovýto zjednodušený nepravdivý pohled, můžou být později snadno oklamáni Antikristem.
  Podle mého mínění bychom se měli modlit takto:
  – Ať ti co utíkají před válkou, mohou utéct do bezpečí
  – Ať sirotci, vdovy a váleční uprchlíci (příchozí) mají zvláštní Boží ochranu
  – Ať Pán chrání zejména děti, kterým patří Boží království
  – Ať válečná strádání vedou lidi k hledání smíření s Bohem a za dostatek dělníků žně na válečných místech
  – Za v moci postavené Ruska, Ukrajiny, Běloruska, EU, USA a ČR. Aby vládli tak, abychom mohli vést pokojný, zbožný a tichý život
  – A je-li to v souladu s Boží vůlí, aby tato válka brzo přestala a síly mocností byly zase vyrovnány a lidem bylo darováno období míru

  Odpověď
 3. Obávám se, že nikdo z nás neví, co se ve skutečnosti děje; nejsem si jist, proč tak Putin činí, nejsem si jist, kdo napadá civilní obyvatelstvo – posloucháme a čteme jen zprávy, které máme slyšet a číst. Posloucháme nesmysly, např. od pí Pekarové nebo Fialy, jak je třeba uvalit tvrdé, ba dokonce nejtvrdší sankce vůči Rusku. Hmm, ti jsou hustí… No, a jaké sankce mají na mysli? Že české firmy nebudou moci vyvážet své zboží na základě zákazu vydaného vládou, třeba pastičky na myši, mucholapky, či plácačky na ně? Jak diplomatické a demokratické. To je zcela jistě srazí na kolena. Myslím, že by se ti dva měli sebrat, a jak říká manželka, sami dobrovolně, ve jménu republiky, jít a vlastnoručně utáhnout kohouty přívodu plynu a sdělit rusům, že už od nich žádný plyn nechceme. Že raději budeme mrznout, než podporovat jejich invazi na Ukrajinu. Vždyť tím, že jim za ten plyn platíme, je vlastně finančně podporujeme. To by byla pecka. Jen si nejsem jist na koho by ty sankce vlastně dopadly. Nebo dopadnou? Ať žije kritické myšlení…

  Odpověď
 4. Jinak musím ještě dodat, že děkuji Pánu za bratry jako je Jaromír Jandl, který, dle mého názoru, opravdu krásně vyjádřil, zdravý postoj k stávající situaci.

  Odpověď
 5. Přes Vaše zkušenosti a duchovní zaměření zde píšete absurdní nesmysly. Především Nejde o souboj 2 velmocí a obraz bipolárního světa. Sovětský svaz se rozpadl a Rusko je již nanejvýš regionální velmocí. Je velmocí již pouze vojensky. Po stránce hospodářské jde o upadající rozvojovou zemi, která žije z vývozu surovin (celková ekonomika asi jako Itálie). Světovou velmocí je kromě západního světa nyní Čína. Představa o umístění západních jaderných zbraní na Ukrajině je zcela nesmyslná, podobně i členství Ukrajiny v NATO. Pokud v česku jsme rádi za náš hospodářský růst a orientaci na západní trhy,měli bychom dopřát i Ukrajině možnost se zapojit do západní ekonomiky a netvrdit, že Rusko má právo rozhodovat o tom, kam politicky Ukrajina patří. V oblasti hospodářské totiž Ukrajina nemá alternativu, zapojení do ruské ekonomiky ji přinese jen bídu a nejlépe stagnaci. Sami jsme to zažili v období komunizmu. Nechápal jsem, jak absurdní nesmyly tvrdili za komunizmu někteří přijíždějící západní křesťané o komunistickém světě. Tak nyní jsou absurdní nesmysly domovem i mezi křesťany zde.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář