Ruský disidentský kněz zbavený patriarchou svěcení emigruje do Česka

Moskva – Disidentský pravoslavný duchovní a bloger Andrej Kurajev, kterého moskevský patriarcha Kirill zbavil svěcení, oznámil, že opustil Rusko a odjel do Prahy, kde prožil dětství a kde hodlá pokračovat v psaní a v přednáškách. Uvedla to dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na vyjádření samotného Kurajeva na sociální síti.

Kurajev se svého času zastal členek feministické skupiny Pussy Riot, uvězněných za výtržnost poté, co v předvečer předminulých prezidentských voleb v hlavním pravoslavném chrámu země zazpívaly „punkovou modlitbu“ k Bohorodičce, v níž vyzývaly, aby vyhnala Vladimira Putina. Na rozdíl od oficiální linie církve i názoru mnoha věřících si Kurajev stál za názorem, že jeho náboženská organizace má příležitost se ukázat jako milosrdná, dívkám odpustit a nepožadovat přísný trest.

SOUVISEJÍCÍ Estonsko zakázalo vstup moskevskému patriarchovi Kirillovi

„Rozhodl jsem se nepodobat se hrdinovi anekdoty, který zahynul poté, co třikrát odmítl nastoupit do záchranného vrtulníku,“ uvedl Kurajev. Emigraci podle něj předcházelo půldruhého roku rozmýšlení a váhání. Řekl, že ale nechce vysvětlovat všechny důvody. „Pokud Prozřetelnost nabízí možnost, po které touží mnozí a která je mnohým nedostupná, stojí za to ji přijmout,“ napsal.

Vysvětlil, že jeho „moskevský svět“ je zničený a že se chce vrátit do Prahy, kde prožil dětství a jeho rodiče nejlepší léta svého života a kde má dodnes spolužáky. Psát, kázat a přednášet bylo v Rusku čím dál těžší, a tak jde o „pracovní migraci“ do Evropy. Uvedl, že doufá, že půjde jen o „sezonní“ emigraci, a že nepomýšlí na to, že by se v Česku usadil. Zatím se chce odstřihnout od života v Rusku, kde vládne „nesesaditelný regent“, tedy prezident Putin.

TASS připomněl, že církevní soud proti Kurajevovi zakročil proto, že ve svém blogu údajně hanobil jednoho zesnulého preláta a rouhal se proti církvi. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, nejprve potvrdil rozhodnutí o zbavení Kurajeva duchovní hodnosti, ale uložil mu období pokání, aby se vrátil na cestu církve. V dubnu patriarcha zbavil Kurajeva svěcení s tím, že v daném období „ani slovy ani skutky“ žádné pokání neprojevil a neukončil „destruktivní činnost“.

Kurajev jako pravoslavný misionář a teolog svého času organizoval demonstraci proti katolickým Vánocům či proti ruskému turné zpěvačky Madonny. Moskevský soud mu loni v létě uložil pokutu za „diskreditaci armády“, což bývá trest za kritiku války Ruska proti Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Ne všichni Rusové jsou zaostalí, zamindrákovaní násilníci. Avšak těch rozumných je mezi nimi neobyčejně málo. Bude trvat nesmírně dlouho, než se zabednění Rusové zbaví iluze, že mají spasit svět. Potřebocvali by nápravu, jaké se po druhé světové válce dostalo Němcům a Japoncům. Je nějaká naděje, že se u nich objeví nový Gorbačov?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář