Estonsko zakázalo vstup moskevskému patriarchovi Kirillovi

Tallinn – Estonsko zakázalo vstup do země moskevskému patriarchovi Kirillovi, který je považován za věrného podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámilo to dnes podle agentury DPA estonské ministerstvo zahraničí. Na aktualizovaném estonském sankčním seznamu je dohromady 58 osob, které do baltského státu nemají přístup. Hlavu ruské pravoslavné církve zařadila v dubnu na svůj vnitrostátní sankční seznam jako první osobu také Česká republika.

Podle estonského ministerstva zahraničí jsou osoby na estonském sankčním seznamu spoluzodpovědné za závažné porušování lidských práv. Estonsko na seznam zařadilo také devět osob, které se podílely na pronásledování a uvěznění ruského obhájce lidských práv Vladimira Kara-Murzy, který byl v dubnu odsouzen k 25 letům těžkého žaláře.

SOUVISEJÍCÍRuská pravoslavná církev předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců

„Patriarcha Kirill je jedním z největších stoupenců a přímluvců Putinovy ideologie,“ zdůvodnil rozhodnutí Estonska ministr zahraničí Margus Tsahkna. „Ospravedlňoval a podporoval válku proti Ukrajině,“ dodal Tsahkna.

Kirill je ve světe považován za zaníceného obhájce ruské války proti Ukrajině. V minulosti ji opakovaně obhajoval i v kázáních.

Estonsko i Česko se opírají o sankční režimy plynoucí z unijního práva. Od sankcí proti patriarchovi Kirillovi, vlastním jménem Vladimiru Michajlovičovi Gunďajevovi, však musela už dříve sedmadvacítka upustit kvůli nesouhlasu Maďarska. Proto česká a estonská diplomacie navrhly jeho zařazení na národní seznam, což vládám umožňují takzvané Magnitského zákony. Gunďajev je i na sankčních seznamech Británie, Kanady, Litvy či Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill s Vladimírem Putinem

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář