Ruská pravoslavná církev předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců

Moskva/Kyjev – Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o propuštění zajatců nebylo informováno.

„S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů,“ píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.

SOUVISEJÍCÍVatikán chce sebrat miliardu podpisů za mír, pomoci mají nositelé Nobelovy ceny

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko uvedl, že Kyjev o jednáních mezi ruskou a maďarskou stranou o propuštění celkem 11 Ukrajinců maďarského původu nebyl informován. Šéf maďarského diplomatického zastoupení na Ukrajině proto dostal od ministerstva pozvání na rozhovor v této věci. Podle něj také Ukrajina požádala maďarskou stranu o okamžitý přístup k propuštěným vězňům.

Nejmenovaný ukrajinský činitel portálu RBK-Ukrajina řekl, že se propuštění vojáci ze zajetí dostali díky „zakarpatskému původu“. Dodal, že „je důležité si uvědomit, že všichni zmínění vojáci jsou ukrajinskými občany a že jejich převoz do třetí země není možný bez souhlasu Ukrajiny“. Obvinil Rusko, že se proti Ukrajině znovu snaží hrát takzvanou „maďarskou kartou“ a chce oživit problémy s údajným separatismem určitých skupin v Zakarpatské oblasti.

Budapešť obviňuje Kyjev z utiskování maďarské menšiny na Ukrajině a snaží se kvůli tomu blokovat snahy o sbližování Kyjeva s NATO nebo Evropskou unií. Zároveň vláda konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána jako jediná v EU udržuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu zejména obchodní kontakty s Moskvou. Odmítá napadené zemi posílat vojenskou pomoc a nepovoluje ani dalším zemím, aby zbraně na Ukrajinu převážely přes maďarské území. Budapešť také kritizuje sankce, které sedmadvacítka na Rusko uvalila kvůli vpádu do sousední země.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář