Ruský patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za Putina a armádu

Moskva – Moskevský patriarcha Kirill vyzval věřící k modlitbám za prezidenta Vladimira Putina a ruskou armádu. Země podle nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve nastoupila na „osudovou misi“ proti cizím mocnostem, které chtějí zničit její nezávislost. V době, kdy se ruská invazní vojska po ukrajinské protiofenzivě stáhla prakticky z celé Charkovské oblasti, patriarcha připustil, že Rusko prožívá „velmi těžké období“, informovala dnes agentura Kathpress.

Kyrill v minulosti opakovaně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu, při pondělní bohoslužbě však dění v sousední zemi výslovně nezmínil.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajinská církev žádá kvůli herezi odchod patriarchy Kirilla

Modlitby mají podle Kirilla pomoci, aby Bůh učinil Putina „moudřejším, posílil ho, vedl ho, uchránil před hříchy a chybami a zároveň ho inspiroval k takovému jednání, které by ochránilo naši vlast před všemi vnějšími hrozbami, možná i těmi nejnebezpečnějšími a nejstrašnějšími“.

Ruskou nezávislost na cizích mocenských centrech označila hlava ruského pravoslaví za „velkou výsadu, ale také velký kříž“. „Vždy se najdou tací, kteří chtějí bohatou a silnou zemi, jako je Rusko, dostat do své sféry vlivu,“ řekl. Ruští propagandisté i lidé blízcí Kremlu opakovaně ruskou agresi na Ukrajině interpretují jako obranu „ruského světa“ před „kolektivním Západem“. 

Kyrillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření, tentokrát se však ve svém kázání o sousední zemi nezmínil. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill a prezident Putin

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář