Salesiáni v Pardubicích přestavují historickou budovu na Zborovském náměstí

Pardubice – Salesiáni v Pardubicích přestavují historickou budovu na Zborovském náměstí. Funkcionalistický objekt začalo společenství laiků i řeholníků stavět těsně před druhou světovou válkou. Od té doby nepodstoupila budova rekonstrukci. ČTK to řekla Marie Benáková, která má stavební projekt na starosti.

„Na budovu se 80 let nesáhlo. Všechno se uvnitř oklepalo, dělají se nové rozvody, nové dispozice místností, venkovní zateplení, na střeše budeme mít solární panely, budeme mít nabíječku pro elektromobily. Opravujeme kostel,“ řekla Benáková.

SOUVISEJÍCÍ V rakovnickém kostele sv. Bartoloměje skončila několikaletá rekonstrukce

Salesiáni jsou katolický řeholní řád, který se věnuje výchově mládeže. Založil ho italský kněz Don Bosco roku 1859 v Turíně. Salesiánský dům v Pardubicích, tedy jeho severní křídlo, salesiáni dostavěli v roce 1944. Po válce se mohli pět let naplno věnovat pomoci mládeži. Pak nastala v roce 1950 akce K, násilná likvidace klášterů a mužských katolických řeholních řádů.

Komunisté v té době budovu zabavili a udělali v 60. a 80. letech dvě přístavby. Za socialismu tam fungovala jazyková škola. V 90. letech byl komplex vrácený salesiánům v rescituci. „Občas se tu sekáváme s pamětníky, kteří sem chodili do školy. Když jsme dělali vernisáž obrazů, které jsme při vyklízení našli, lidé chodili a vzpomínali na svoje třídy,“ řekla Benáková.

Historickou budovu s kostelem si salesiáni ponechali, dvě novodobější přístavby před časem prodali Křesťanské základní škole a mateřské škole Noe, která tam byla v dlouhodobém pronájmu. Výnos z prodeje z části zaplatí náklady na modernizaci funkcionalistické stavby, řekl ČTK ředitel komunity salesiánů Jiří Caha.

„Musíme si přiznat, že salesiáni nedokázali po revoluci celý velký objekt dobře využít, nakonec se ukázala jako nejlepší volba, že část budovy dál slouží jako školní budova. My po opravě získáme kvalitnější pracovní prostředí,“ dodal Caha.

Rekonstrukce zachovává funkcionalistický vzhled budovy, má střídmou fasádu bez zdobných prvků. Protože jde o starý objekt, v interiérech se objevují občas nečekané věci, například ve sklepeních byly prohlubně, patrně smýšlené jako úkryt před nálety, uvedla Benáková.

„Stavaři říkají, že tady není nic rovného, žádný pravý úhel. Interiér se snažíme dělat moderní. Dolní a malý společenský sál chceme pronajímat. Abychom udrželi chod budovy a vydělali si sami na sebe,“ řekla Benáková.

Práce na modernizaci začaly v dubnu a skonči na přelomu roku. Pro klienty se naplno budova otevře v září příštího roku. Náklady na stavbu budou kolem 60 milionů korun, na tři miliony korun vyjde vnitřní vybavení. Sedm milionů korun získali salesiáni na zateplení stavby.

Svoji činnost salesiáni během rekonstrukce vykonávají v prostorách ZŠ Noe. V Pardubicích mají Centrum Don Bosco, které pomáhá mladým lidem z pěstounských rodin a dětských domovů s adaptací na samostatný život. Ročně má asi 120 klientů. Provozuje také pro děti Středisko volného času a v kostele svatého Václava pořádá mše, kam v neděli chodí kolem 200 lidí, hlavně rodiny s dětmi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. září 2023 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář