Salesiáni v Teplicích otevřeli Živý dům, komunitní centrum pro děti a mládež

Teplice – Salesiánské středisko Štěpána Trochty otevřelo dnes v teplické části Trnovany takzvaný Živý dům, komunitní centrum se zázemím pro děti, mládež, rodiny, kroužky, doučování a sociální pomoc. Přeměna ruiny na objekt s hernou, třídami a bydlením pro salesiány stála 97 milionů korun. ČTK a Českému rozhlasu to řekla manažerka střediska Pavlína Mašková.

Řád salesiánů působí v Teplicích přes 30 let. Nízkoprahový klub, středisko volného času měli v pronajatých prostorech, kde provozovali také sociálně aktivizační služby pro rodiny. O pořízení vlastní nemovitosti uvažovali několik let. „V roce 2019 se nám naskytla příležitost získat vlastní budovu a zároveň tím zachránit ruinu, část starých Trnovan. Rozhodli jsme se, že do toho půjdeme, protože Trnovany jsou vnímané jako problematická část města. Tady je naše práce nejvíce potřeba,“ uvedla ředitelka střediska Vendulka Drobná.

SOUVISEJÍCÍV Žirči budou Svatoanenské slavnosti bez bariér, výtěžek půjde na pomoc nemocným

Vila, v níž bývaly jesle a později mateřská škola, i s pozemky stála devět milionů korun. V listopadu 2022 začala rekonstrukce, které předcházelo vyklízení čtvrt století nevyužívaného objektu. „Jsem ráda, že sen se stal skutečností a že Živý dům ožil a bude sloužit mládeži,“ uvedla ředitelka. Největší část nákladů zaplatila Salesiánská provincie, v jednom patře domu má šest jejích členů společné bydlení. Několika miliony přispělo město, Ústecký kraj, nadace, římskokatolická církev a dárci. Těch bylo 236, posílali pravidelně i malé částky, aby se projekt podařilo zrealizovat.

Domu dnes požehnal litoměřický biskup Stanislav Přibyl. „Tento pastorační projekt je jeden z nejnadějnějších v celé naší diecézi,“ uvedl. V objektu je i kaple. „Byl to mrtvý dům a to, že se tolik lidí postaralo o jeho oživení, je krásné,“ řekl biskup. O děti, mládež a rodiny se stará 24 zaměstnanců.

Salesiáni mají ve městě tři pobočky. V Proseticích, což je stejně jako Trnovany lokalita, kterou sužují sociální problémy, zůstanou. Činnosti zbylých dvou poboček se přesunou do Živého domu. „Pro děti máme kroužky, tábory, akce. Nabízíme také preventivní programy pro základní školy a máme dvě sociální služby, sociálně-aktivizační službu pro rodiny s dětmi a nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a také pracujeme i s veřejností. To všechno se sem postupně přesune,“ řekla ředitelka.

Přes léto už budou v Živém domě příměstské tábory. Další služby se otevřou v září. Prostory podle Maškové zřejmě budou moci využívat i další zájemci. „Byli se tu zeptat třeba senioři z okolí, zda by se tu nemohli scházet, maminky s předškolními dětmi. Uvidíme, jak se vše podaří,“ uvedla Mašková. Různé programy střediska využívá zhruba 2000 dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář