Saša Flek: Vánoční průšvih

 

Vánoční příběh se odehrál takhle: Mladičká Marie a tesař Josef se měli brát. Těsně před svatbou se ale všechno strašně zkomplikovalo. Na Marii začalo být vidět, že je těhotná.

Josefovi bylo jasné, že to nemá s ním, a jako věřící člověk věděl, co je to za průšvih. Podle Bible měl tu nevěrnici zavrhnout a nechat zlynčovat. Podle selského rozumu ji měl poslat na potrat. Obojí se mu příčilo, a tak přemýšlel, že se s Marií prostě rozejde a všem těm potížím se vyhne. Dlouho do noci si s tím lámal hlavu, až nakonec vyčerpán usnul.

Tu noc měl divné sny. Zdálo se mu, že před ním stojí anděl a říká mu: Josefe, potomku krále Davida, víš, že z vašeho rodu má vzejít nový král. Nedělej si starosti, že je tvá přítelkyně těhotná. Přijmi ji takovou, jaká je, i s tím, co v sobě má. To, co teď vypadá jako průšvih, je totiž svatý Boží plán. Marie bude mít chlapečka a ty ho dáš zapsat do matriky jako svého syna, potomka Davidova. Budete mu říkat Záchranář – hebrejsky Ješua – protože on je ten vytoužený král: On zachrání lidi před jejich průšvihy.

Saša Flek
Saša Flek

To je to, co měl na mysli dávný mystik Izaiáš, když psal:

Teenagerka bude těhotná a porodí chlapečka
a my poznáme, že Bůh je s námi, a ne proti nám.

Vtom se Josef probudil. A konečně měl jasno: už nebude žít podle náboženských tradic ani podle selského rozumu, ale podle svého snu. Šel za těhotnou Marií a oženil se s ní – ať si lidé říkají, co chtějí! A měl k ní a k jejímu tajemnému těhotenství takový respekt, že od ní ani nechtěl plnění manželské povinnosti. A když po pár měsících porodila chlapečka, dal mu jméno Ježíš – Záchranář.

 

Parafráze evangelia: Matouš 1:18-25 BHČ (Bible hezky česky)
Foto: St. Matthews’s Church (Auckland, Nový Zéland) a Tysil Lori

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář