Šéf vatikánské diplomacie přicestoval na návštěvu komunistického Vietnamu

Hanoj – Arcibiskup Paul Gallagher, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí, dnes zahájil šestidenní návštěvu komunistického Vietnamu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by Gallagherova bezprecedentní mise mohla otevřít cestu k návštěvám dalších vysokých vatikánských představitelů, včetně papeže Františka. Ten se podle Vatikánu plánuje vydat do Indonésie a očekává se, že by se – pokud mu to zdravotní stav dovolí – mohl zastavit i v některých jiných zemích jihovýchodní Asie, jako je právě Vietnam.

Vietnam, kde se ke katolictví hlásí sedm procent obyvatel, tedy zhruba sedm milionů lidí, a Vatikán v posledních letech pracují na normalizaci vztahů. Minulý rok Vietnam souhlasil, aby v zemi působil papežský vyslanec. Papež při loňské cestě do Asie uvedl, že by Vietnam rád navštívil, ale neví, jestli se mu to podaří.

SOUVISEJÍCÍ Washington je znepokojen uvězněním ochránců lidských práv ve Vietnamu

Gallagher, který je prvním vatikánským „ministrem zahraničí“, jenž do Vietnamu zavítal, má na programu setkání s vietnamským premiérem Pham Minh Chinhem a se svým protějškem Bui Thanh Sonem. Zastaví se také v dětské nemocnici v metropoli Hanoji a bude sloužit mši ve městě Hue ve středním Vietnamu a v Ho Či Minově Městě na jihu země.

Podle nezávislé katolické tiskové agentury UCA, která se specializuje na Asii, vietnamská vláda stále do jisté míry omezuje aktivity katolíků v zemi, například počet farností.

Vatikán a Vietnam přerušily vztahy poté, co komunistická strana převzala vládu nad sjednocenou zemí na konci vietnamské války v roce 1975. Své vztahy zatím země plně neobnovily, od konce 90. let ale vedou pravidelná jednání.

Agentura AP uvádí, že vztahy Vatikánu s Vietnamem jsou dlouhodobě modelem pro vatikánské vztahy s Čínou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. dubna 2024 Foto: Pixabay – Hanoj

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář