Série krvavých útoků v Nigérii. Reverend Panya hovoří o genocidě

Křesťané v Nigérii čelili další sérii útoků a vyzývají vládu k naléhavé reakci.

Předseda Evangelikální církve vítězství (ECWA), Dr. Stephen Baba Panya přirovnal násilí ve státě Plateau ke „genocidě“. Podle informací Christian Today bylo za posledních čtrnáct dní zabito nejméně 70 lidí a bezpočet dalších bylo zraněno.

Útočníci, kterými měli být pastevci Fulani, se zaměřili na farmářské komunity ve státě Plateau a ve státě Jižní Kaduna. Panya řekl, že vlna útoků mezi 23. červencem a 2. srpnem na převážně křesťanské etnikum se stala tou „nejhorší noční můrou“.

SOUVISEJÍCÍNa svobodu se dostalo 28 unesených baptistických studentů z Nigérie

Evangelikální lídr obvinil bezpečnostní složky, že pro ochranu lidí dělají jen velmi málo. „Mnoho vesnic, kde dochází k těmto vraždám a pálení obydlí, se v zásadě nachází za kasárnami 3. obrněné divize nigerijské armády, ale těmto útočníkům je umožněno pokračovat v jejich ohavných vraždách a krveprolití bez jakéhokoli zásahu nigerijské armády.“

Jak dále informuje Christian Today, tak útočníci ve státě Plateau vypálili přes 400 domů a zničili nejméně 15 vesnic, přičemž kolem 20 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy. Násilnostem neunikly ani  kostely, sirotčinec nebo také tisíce hektarů zemědělské půdy s úrodou, která byla zničena.

Podle vládního představitele státu Kaduna Jonathana Asakea bylo při útocích zabito nejméně 48 lidí a 100 domů bylo srovnáno se zemí. Místní tvrdí, že policie dorazila na místo až asi 24 hodin po útoku, při kterém zahynulo osm dalších lidí.

Kiri Kankhwende z organizace Christian Solidarity Worldwide uvedla, že k útokům v Plateau, Jižní Kaduně a Enugu došlo „se zjevnou beztrestností.“ Poznamenala, že je načase, aby mezinárodní společenství reagovalo na tyto útoky. „Domorodé etnicko-náboženské menšiny čelí neúprosné vlně násilí, která zahrnuje decimování, vysidlování a demografické změny,“ uvedla.  

„Je načase, aby mezinárodní společenství odložilo debaty o původu a povaze tohoto násilí a soustředilo se místo toho na apel a pomoc Nigérii při řešení této sítě organizovaných ozbrojených útoků.“

„Je tragickou známkou selhání státu, že skupiny se snadným přístupem k ručním zbraním mohou nadále rozpoutávat nejděsivější násilí v celé zemi, přičemž menšinové etnické a náboženské skupiny nesou alarmující břemeno bolestí a úmrtí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. srpna 2021 Foto: Wikipedia – Plateau stát v Nigérii

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář