Setkání šesti afrických anglikánských biskupek a výzva k boji proti „trojí hrozbě“

Nairobi – Šest afrických anglikánských biskupek v neděli (14. ledna) zakončilo historické setkání výzvou k autentickému vedení, posílení postavení a mentoringu žen na kontinentu. 

Týdenní setkání bylo prvním setkáním této šestice biskupek a prvním, kdy se Afrika může pochlubit šesti ženami v této funkci. Setkaly se v Centru svatého Juliána v Limuru nedaleko Nairobi, kde se konal pobyt afrických anglikánských sester. Tématem jejich setkání bylo „Africké anglikánské biskupky se vydávají na cestu víry: Vzepřít se konvencím a vést s milostí“.

SOUVISEJÍCÍAnglikáni v Keni ordinovali novou biskupku, v celé zemi jsou jen dvě

„Jsme roztroušeny – je nás šest – po celém kontinentu,“ řekla biskupka Rose Okeno z diecéze Butere v západní Keni pro Religion News Service. „Nikdy jsme neměli čas se setkávat, jen abychom se modlili, poznávali se a měli společenství.“

Setkání se zúčastnili Okeno, biskupky Vicentia Kgabe a Dalcy Dlamini z anglikánské církve v Jihoafrické republiky, biskupka Elizabeth Awut Ngor z episkopální církve Jižního Súdánu, biskupka Filomena Tete Estêvão z anglikánské církve Angoly a Mosambiku a biskupka Emily Onyango z anglikánské církve v Keni.

Šest žen si však také našlo čas, aby se vyjádřily k tomu, co nazvaly trojí hrozbou. Jedná se genderově podmíněné násilí, těhotenství mladistvých a problematika HIV/AIDS. Biskupky uvedly, že anglikánské církve v Africe o těchto problémech, které postihují mnoho afrických žen, mlčí.

„Konstatujeme, že postiženy jsou naše kongregace, které lze označit za pachatelky a oběti výše zmíněných trojích hrozeb, a žádáme, abychom zasáhli,“ poznamenaly biskupky v komuniké, které vydaly na závěr svého setkání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář