Sexuální zneužití zažilo v církvi ve Španělsku přes 400.000 lidí, uvádí zpráva

Madrid – Sexuální zneužití zažilo v prostředí katolické církve ve Španělsku přes 400.000 lidí. Píše to dnes deník El País s odkazem na zprávu, kterou o zneužívání v katolické církvi zveřejnil veřejný ochránce práv Ángel Gabilondo. Na církevní prostředí tak připadá zhruba desetina všech španělských případů sexuálního zneužití dětí. Nejčastěji se sexuálních útoků dopouštěli kněží a nejčastějšími oběťmi byli chlapci.

Odhad, o kterém informuje deník El País, se zakládá na hloubkovém průzkumu, který pro veřejného ochránce práv provedla agentura GAD3 na vzorku 8000 respondentů. Podle výsledku průzkumu 1,13 procenta Španělů zažilo v dětství sexuální zneužití v katolické církvi, což odpovídá podle propočtu deníku zhruba 440.000 lidí. Bezmála 11,7 procenta respondentů uvedlo, že v dětství zažilo sexuální násilí.

SOUVISEJÍCÍBelgický biskup kritizoval Vatikán za přístup ke kauze sexuálního zneužívání

Více než poloviny činů se podle průzkumu dopustili kněží. V církevním prostředí bylo zhruba 54 procent respondentů, kteří zažili sexuální násilí, mužského pohlaví. Mimo církvi je poměr obrácený a mezi oběťmi převažují dívky a mladé ženy.

Samotná zpráva veřejného ochránce práv osahuje výpovědi zhruba 500 údajných obětí. Svědectví těchto lidí podle Gabilonda ukázala „devastující dopad“ sexuálního zneužití na život obětí. Lidé, kteří se rozhodli sexuální násilí nahlásit, pak podle veřejného ochránce práv často zažívali osamocení.

V minulosti podle Gabilonda v katolické církvi převažovala vůle sexuální zneužití popírat a odezva na oznámení byla často nedostatečná či opožděná. Za špatný postup Gabilondo označil opatření, kdy se církevní orgány rozhodly přeložit kněze, o kterém měly informace, že se dopouští zneužívání, do jiné části země či do zahraničí. „Toto počínání neumožnilo reagovat na problém,“ uvedl Gabilondo.

Veřejný ochránce práv vyzval církevní instituce, aby otevřely své archivy obětem a jejich právním zástupcům. Vstřícnost církevních představitelů vůči autorům zprávy se podle Gabilonda různila. „Lhal bych, kdybych řekl, že nikdo nespolupracoval, a lhal bych, kdybych řekl, že tu byla mimořádná spolupráce,“ uvedl Gabilonda.

Dnes zveřejněná zpráva je prvním oficiálním výstupem týkajícím se sexuálního zneužívání v církevním prostředí ve Španělsku, píše agentura AFP. Samotní církevní představitelé se do přípravy zprávy nechtěli zapojit a přezkoumání problému svěřili externí advokátní kanceláři. Ta by měla zveřejnit své první závěry v listopadu. Španělští biskupové budou o dnešní zprávě diskutovat v pondělí.

Španělská katolická církev dlouho odmítala, aby se sexuálním zneužitím ve jejím prostředí zabývala nezávislá komise, jak se stalo ve Francii či Portugalsku. Proto se španělský parlament loni rozhodl zadat veřejnému ochránci práv vypracování zprávy, kterou dnes prezentoval.

Případům sexuálního násilí v katolické církvi se od roku 2018 soustavně věnuje deník El País, který od té doby zaznamenal svědectví a informace o zhruba 2200 obětech. Nejstarší případ je z 20. let minulého století. Podle deníku se podařilo identifikovat i zhruba 1000 údajných pachatelů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář