Šíitský vůdce Muktada as-Sadr přivítal papežovu návštěvu Iráku

Bagdád – Irácký šíitský duchovní a politik Muktada as-Sadr popřel skutečnost, že by nadcházející cesta papeže Františka do Iráku vyvolávala odpor či kritiku. „Vstřícnost vůči druhým náboženstvím je dobrá a jeho návštěva je vítána. Stojíme před našimi dveřmi s otevřeným srdcem“, prohlásil Sadr na sociální síti Twitter a k Františkově zastávce v posvátném městě šíitského islámu poznamenal: „Nadžaf je hlavním městem náboženství a papeže zde přijmeme jako ctitele míru“. 

Podle informací místního tisku se irácký premiér Mustafa Kázimí setkal s apoštolským nunciem v Bagdádu, mons. Mitjou Leskovarem, aby hovořili o přípravách na apoštolskou cestu. Irácký ministerský předseda potvrdil, že vláda i národ papeže očekávají: „Návštěva Jeho Svatosti přispěje k upevnění stability v Iráku a šíření ducha bratrství v naší zemi i celém regionu“, zdůraznil Kázimí. Jak dodal, političtí představitelé i náboženští vůdci podporují úsilí Svatého stolce o spravedlnost, vymýcení extrémismu a šíření tolerantního ducha.

Pokud se papež František ve dnech 5. až 8. března do Iráku skutečně vypraví, uskuteční tak vůbec první papežskou návštěvu v této převážně muslimské zemi. Nad cestou ovšem visí řada otazníků, zapříčiněných nejenom bezpečnostní situací, ale také pandemií koronaviru, která si dosud v Iráku vyžádala život deseti tisíc lidí. Papež by se měl v posvátném šíitském městě Nadžafu setkat s nejvyšším představitelem iráckých šíitů, velkoajattoláhem Alím al Sistáním. Nadžafskou Alího mešitu považují šíité za třetí nejvýznamější na světě.

Papež František nicméně do Iráku přijede po stopách apoštola Tomáše, aby povzbudil věřící tamní chaldejské církve. Podle údajů papežské nadace „Kirche in Not“ dosud v této zemi žije zhruba 300 tisíc křesťanů, zatímco před 30/40 lety dosahoval jejich počet půldruhého milionu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 20. ledna 2021 Foto: Wikipedie – Muktada as-Sadr

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář