Křesťan dnes

Skotská církev se omluvila za čarodějnické procesy 

Skotská církev se omluvila za chytání a upalování údajných čarodějnic v 16. až 18. století. 

Přestože k pronásledování došlo před stovkami let, denominace nyní v rámci zasedání Valného shromáždění, které se konalo v těchto dnech, zveřejnila svou omluvu. 

Podle portálu Premier se skotská vláda touto záležitostí zabývala již dříve a omluvila se za účast na mučení. Procesy byly namířeny hlavně proti ženám a církev nyní uznává, že některé z nich mohly vykazovat známky demence nebo duševní nemoci, ale nejednalo se o čarodějnictví.  

SOUVISEJÍCÍSkotská církev umožní duchovním, aby oddávali páry stejného pohlaví

Reverendka Sue Brownová je bývalou farářkou katedrály v Dornochu – posledního místa, kde se konaly čarodějnické procesy.

Brownová, která omluvu přivítala, říká, že jedině na základě uznání minulých selhání se můžeme zlepšit. 

„Je to skutečně přijetí toho, že uznáváme, že způsob, jakým zacházíme s našimi lidmi, je třeba neustále pečlivě kontrolovat. Abychom respektovali a důstojně zacházeli s těmi, kteří s námi sdílejí tento svět, a to jsme nedělali – v minulosti jsme to nedokázali – a zavazujeme se, že v současnosti i v budoucnosti se budeme snažit nespadnout do stejné pasti,“ řekla pro portál Premier. 

Dále poznamenala, že „smyslem omluvy není vracet se k těmto událostem, protože neexistuje nikdo, komu bychom se mohli fyzicky omluvit. Za co se můžeme omluvit, je způsob, jakým se zacházelo s ostatními lidmi, a říkáme: Jsme křesťané, a přesto jsme se k lidem nechovali s úctou a důstojně. Nemilovali jsme je tak, jak nás Kristus vyzývá, abychom je milovali,“ upozornila. 

„To je třeba jasně říci, abychom jako křesťané zajistili, že budeme dělat to, co po nás žádá Ježíš, tedy milovat své bližní,“ dodala na závěr pro britský zpravodajský portál reverendka Brownová. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version