Skupina poutníků chystá tříleté putování z Levého Hradce do Velehradu

Velehrad – Skupina poutníků oslaví 1160. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu pěším putováním po Cyrilometodějské stezce z Levého Hradce v okrese Praha-západ do Kácova na Kutnohorsku. Zahájí tím první etapu tříletého putování ze středních Čech do moravského Velehradu. Dalšími dvěma etapami bude pokračovat v letech 2024 a 2025, sdělili dnes ČTK zástupci Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Při tříletém putování urazí zájemci 420 kilometrů po značené cyrilometodějské trase ve směru z Levého Hradce do Velehradu na Uherskohradišťsku. „Každý rok pořádáme ve spolupráci s poutnickými osobnostmi putování po některé z vybraných cyrilometodějských tras. Jen v Česku čítají tyto trasy asi 900 kilometrů a sbíhají se na Velehradě. Letos přišla řada na představení velmi atraktivní trasy ve středních Čechách a Praze, kde se nachází řada významných památek připomínajících cyrilometodějskou tradici. Upozorňujeme tím na naše kulturní kořeny i hodnoty, které prosazovali slovanští věrozvěstové,“ řekla ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Zuzana Vojtová.

SOUVISEJÍCÍŘečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky

Trasa zhruba 100 kilometrů dlouhé první etapy, kterou poutníci plánují urazit od 26. do 30. července, vede kolem kostela svatého Klimenta, kam byla slovanská kultura a vzdělanost přenesena prvními Přemyslovci z Velké Moravy. Pokračuje okolo pražských památek, jako jsou cyrilometodějské sousoší na Karlově mostě, Emauzský klášter, který založil pro rozvoj slovanské kultury Karel IV., a pravoslavná katedrála svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici spojená s ukrýváním parašutistů za druhé světové války. Trasa dále směřuje k Sázavskému klášteru, v 11. století středobodu staroslověnské liturgie.

Účastníky poutě povede poutník Tomáš Jindřich. „Putování jsem pojal kvůli délce trasy jako víceleté. K letošní etapě mám zvláště osobní vztah – v Praze žiji a v Posázaví máme chalupu. Sám jsem si trasu až na Velehrad prošel již jednou, ještě částečně neznačenou za vydatných dešťů v roce 2020. Z hlediska krajiny i památek je to trasa nádherná, ale chápu ji i jako trasu národní. Tradice pěších poutí z Levého Hradce na Velehrad sahá do roku 1982, kdy byla účast na nich pojata vlastně jako protest proti totalitnímu režimu,“ uvedl Jindřich.

Oficiální vyznačení trasy se symbolem Cyrilometodějské stezky, tedy postavami věrozvěstů, se ve spolupráci s Klubem českých turistů uskutečnilo v letech 2020 až 2021.Trasa spojuje první kostel v Čechách, který založil kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila, a Velehrad, poutní místo evropského významu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář