Slovenské volby vyhrálo OLaNO

Bratislava – Přesvědčivým vítězstvím opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ztrátou dlouholeté dominance nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica skončily parlamentní volby na Slovensku.

Matovič v reakci na odhady výsledků hlasování televizi Markíza nepřímo potvrdil, že se chce stát premiérem. „Byla by velká ostuda, abych po takovéto obrovské důvěře prchl z bojiště,“ řekl Matovič. OLaNO volební štáb zřídilo ve sportovní hale v Trnavě, kam pozvalo také veřejnost.

„Lidé dnes jakoby měli ovladač od televizoru s názvem Slovensko a z toho filmu, který se jmenuje ´zlý sen´, mohou přepnout na druhý film, kterým bude Slovensko skutečně pro všechny poctivé lidi, nejen pro pár vyvolených,“ uvedl Matovič. 

Ficova strana, která je u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, tak podle odhadu nevyhrála páté parlamentní volby v řadě. V předchozích volbách v roce 2016 Směr-SD dostal 28,28 procenta a o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta hlasů.

Na hraně vstupu do sněmovny skončila koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Koalice totiž potřebovala pro vstup do parlamentu získat sedm procent, po sečtení volebních okrsků má 6,96 procenta.

Matovič vyzval k obraně křesťanských hodnot, před „fašistickými čižmami“

 Matovič v říjnu vyzval křesťanské voliče, aby šli ve společném šiku a nedovolili, aby „fašistické čižmy“ přebrali křesťanskou agendu. Svým vyjádřením narážel na stranu ĽSNS, jejíž představitelé se často hlásí ke křesťanským hodnotám a jejich velkoplošné reklamy mají heslo Za Boha a za národ.

Poslanec (ĽSNS) Milan Mazurek přišel v září o svůj mandát. Podle nejvyššího soudu se xenofobními výroky na adresu Romů a muslimů dopustil trestného činu. Policie Mazurka už v minulosti vyšetřovala kvůli výrokům o holocaustu.

 

-red-  Datum: 29. února 2020  Foto: Facebook – Igor Matovič

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář