Snaha izraelských politiků kriminalizovat mluvení o Ježíši

Dva poslanci izraelského Knesetu předložili návrh zákona, který by zakazoval vyprávění o Ježíši v židovském státě a zavíral každého, kdo tak učiní.

Autoři zákona Moše Gafni a Jakov Ašer jsou ultraortodoxní poslanci. Jsou významnými osobnostmi uvnitř 64členné vládní koalice vedené premiérem Benjaminem Netanjahuem.

SOUVISEJÍCÍVe Finsku byl týden před volbami napaden kandidát židovského původu

Podle zpravodajského portálu Premier by za duchovní rozhovory s Izraelci jakéhokoli vyznání následoval trest odnětí svobody na jeden rok, pokud by se jednalo o dospělého, a na dva roky, pokud by se jednalo o osobu mladší 18 let.

David Parsons je vedoucím, mluvčím a viceprezidentem Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě. V pořadu Premier’s News Hour uvedl, že to není poprvé, co Gafni takový zákaz navrhuje.

„Každý rok, když je znovu zvolen do Knesetu, má ve zvyku předložit takový návrh zákona. A nikdy to nikam nevede.“ 

Parsons říká, že ačkoli je návrh zákona znepokojivý, je nepravděpodobné, že by byl schválen. „Nevíme, zda soudní reformy dostatečně oslabí izraelské soudy, které by za normálních okolností hájily svobodu projevu a bránily náboženskou svobodu pro všechny. Pokud to Kneset udělá, budou ho bránit a prohlásí tento zákon za neplatný,“ uvádí britský portál Premier. 

„Ale pokud se soudy nyní celým tímto procesem dostatečně oslabí, pak je to možné. Je to teď něco jako nový Netanjahu, kolik pák na něj tyto strany mají, aby nejen zůstaly u moci, ale aby mu pomohly ochránit ho před nějakou tou osobní odpovědností, která mu hrozí. Ale k tomu máme ještě daleko.“

Izraelská soudní reforma z roku 2023 je navrhovaná série změn izraelského soudního systému a rovnováhy moci v zemi ve snaze omezit vliv soudů na tvorbu zákonů a veřejnou politiku a poskytnout vládě větší kontrolu.

„Moše Gafni má zvláštní zálibu. Chce zde zastavit evangelium. Ale nemyslím si, že by pro to měl zvláštní podporu,“ dodal Parsons.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

.red. Datum: 27. března 2023 Foto: Wikimedia Commons -Kneset

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář