Ve Finsku byl týden před volbami napaden kandidát židovského původu

Helsinky – Týden před parlamentními volbami vyvolal ve Finsku pobouření útok, jehož terčem se dnes v metropoli Helsinkách stal konzervativní kandidát Ben Zyskowicz. Útočník údajně vyhrožoval Zyskowiczovi smrtí a negativně se vyjadřoval o Židech. Zyskowicz se narodil ve Finsku, jeho otec byl polský Žid. Útočník také kritizoval připravovaný vstup Finska do Severoatlantické aliance, napsala agentura DPA.

Útok na 68letého poslance finského parlamentu Zyskowicze ostře odsoudil prezident Sauli Niinistö i premiérka Sanna Marinová. Zyskowicz uvedl, že útočník ho urážel a vyhrožoval mu zabitím. Nakonec ho uhodil tak, že politik spadl na zem, což zachytili na fotografiích lidé z týmu jeho kampaně. Policie útočníka zatkla.

SOUVISEJÍCÍBiden při oslavě chanuky odsoudil antisemitismus a mlčení o něm

Finové budou volit nový parlament 2. dubna. V průzkumu zveřejněném v úterý opoziční konzervativní Národní koaliční strana těsně vedla s 20,8 procenta před vládnoucími sociálními demokraty premiérky Marinové a nacionalistickou Stranou Finů, kteří získali shodně 19,3 procenta.

Prezidentka Marinová označila dnešní útok na konzervativního kandidáta za „šokující a trestuhodný“. „Všichni mají právo vést kampaň v míru a bez výhrůžek násilím. Útok na kandidáta je útokem na demokracii,“ řekla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Ben Zyskowicz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář