Soud dal šéfovi Kverulantu a arcibiskupství dva týdny na uzavření smíru

Praha – Soud poskytl pražskému arcibiskupství a řediteli organizace Kverulant Vojtěchu Razimovi dva týdny na smírné vyřešení jejich sporu ohledně tvrzení šéfa spolku o účelovém převodu takzvané Manderscheidské knihovny do Strahovského kláštera. Arcibiskupství požaduje, aby se Razima za slova pronesená v pořadu Českého rozhlasu Vertikála omluvil, muž na svých výrocích trvá. Pokud strany ke smíru nepřistoupí, pražský městský soud začne projednávat spor na počátku března.

Bývalý předseda odborové organizace zaměstnanců církví Razima v listopadu 2020 v rozhlasu uvedl, že arcibiskupství bezplatně převedlo historické knihy v hodnotě 100 až 200 milionů korun na knihovnu premonstrátů proto, aby na uvolněném prostoru mohlo vytvořit luxusní zasedací místnost pro vedení bez výběrových řízení. „Je to tristní záležitost. Jsou opuštěny všechny procesy, které brání tomu, aby se tam někdo osobně obohatil,“ prohlásil v pořadu Razima.

SOUVISEJÍCÍSoud zrušil opatření, podle kterého musel Kverulant odstranit článek o církvi

Arcibiskupství tvrzení odmítá. Razimu zažalovalo, protože podle něj poškodil jeho dobrou pověst. Podle vyjádření jeho právního zástupce Jana Krampery v soudní síni netrvá arcibiskupství na finančním odškodnění, trvá ale na omluvě.

Zástupci obou stran se dnes shodli na tom, že spor ohledně tvrzení o převodu knihovny je pouze malou částí rozsáhlejší pře, kterou Kverulant a jeho ředitel vede s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou. V této při jde o články uveřejněné na webu spolku Kverulant o údajném vyvádění církevního majetku přes Dukovu nadaci.

Kverulant zveřejnil na svých stránkách článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá, jde podle něho o útok jeho bývalého zaměstnance Razimy. Uvedlo, že poté, co s mužem muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. Nadace Arietinum podle instituce založil Duka jako vrcholný představitel Arcibiskupství pražského, nejde tak o soukromou nadaci, ale o subjekt, který je transparentní a neoddělitelně propojený s arcibiskupstvím.

Duka se loni obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření, na jehož základě by Kverulant musel články z webu odstranit. Soud mu nejprve vyhověl, odvolací senát však rozhodnutí zvrátil. Samotný spor zatím soud projednávat podle Razimy nezačal.

Obecně prospěšná společnost Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. února 2022 Foto: screenshot – Kverulant

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář