Soud v Nikaragui zkonfiskoval majetek i univerzitě vlastněné jezuity

Managua – Nikaragujský režim autoritářského prezidenta Daniela Ortegy zkonfiskoval majetek soukromé univerzity, vlastněné řádem jezuitů, obvinil ji z „terorismu“. Podle serveru televize France 24 jde o další útok tamního režimu proti církvi.

Jezuitská Středoamerická univerzita (UCA) patřila v Nikaragui k nejprestižnějším vysokým školám, založena byla už v roce 1960. V roce 2018 se stala také útočištěm pro lidi zraněné při protivládních protestech. Při nich zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva přes 350 lidí, většina z nich na následky brutálního zásahu policie.

SOUVISEJÍCÍ Nikaragua navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů

UCA nyní uvedla, že ji bylo ve středu oficiálně oznámeno, že jí režim na základě soudního rozhodnutí zabavuje nemovitý i movitý majetek a také peníze na bankovních účtech. Důvodem je podle verdiktu soudu vyšetřování univerzity kvůli podezření z terorismu.

Někdejší partyzánský vůdce Ortega stojí v čele Nikaraguy od ledna 2007, od ledna 2017 je viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová. Oba se u moci drží represemi a zatýkáním svých kritiků. Před prezidentskými volbami v roce 2021 režim zatkl desítky opozičních politiků, včetně těch, kteří chtěli proti Ortegovi kandidovat a měli podle neoficiálních průzkumů šanci ho porazit. Většina byla obviněna z činů „podrývajících svrchovanost země“ či z „podněcování zahraničního vměšování“.

Od protestů v roce 2018 nikaragujský režim odebral registraci několika tisícům nevládních organizací a sdružení, včetně zahraničních. Byly mezi nimi i humanitární organizace či řád založený katolickou misionářkou Matkou Terezou, který provozoval i dětský domov či domov důchodců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář