Soud v Rusku potvrdil, že muž, jenž odmítl bojovat, má právo na náhradní službu

Moskva – Oblastní soud pro ruskou Leningradskou oblast dnes potvrdil, že muž, který byl odvedený do války na Ukrajině, má kvůli náboženskému přesvědčení nárok sloužit náhradní civilní službu. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o precedens, který by mohl povzbudit další odvedence snažící se vyhnout vojenské službě z důvodu víry.

Takzvaná částečná mobilizace, kterou loni v září vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vzbudila ve společnosti poměrně velký odpor, úřady nicméně tvrdily, že se podařilo odvést okolo 300.000 mužů, jak bylo plánováno. Desetitisíce mužů z Ruska utekly a někteří, kteří ve vlasti zůstali, povolávací rozkazy ignorovali. Jiní se proti odvodu do armády bránili u soudu a odvolávali se na právo na náhradní civilní službu.

SOUVISEJÍCÍPastor z Moskvy: Vím, že Bůh nás všechny bude soudit 

Odvolací soud v Leningradské oblasti dnes potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, podle kterého byl odvod Pavla Mušumanského v rozporu se zákonem, uvedl jeho právní zástupce Pavel Peredruk.

AP píše, že až doposud veřejně známé pokusy odvedených mužů dostat se na náhradní službu končily nezdarem, i když to v případě odmítání služby ve zbrani z náboženských důvodů zaručuje ruská ústava. Úředníci odvodových komisí u soudu ale tvrdili, že se to nevztahuje na mobilizaci.

Mušumanskij, který pochází z města Gatčina na jihozápad od Petrohradu, se odvodu do armády bránil z náboženských důvodů. V roce 2019 tento evangelík mohl místo na povinnou vojenskou službu nastoupit na civilní službu a skoro dva roky pracoval v psychiatrické léčebně. Loni dostal povolávací rozkaz jen krátce poté, co Putin vyhlásil „částečnou mobilizaci“. U odvodové komise žádal o náhradní službu, ta však jeho žádosti nevyhověla a přidělila ho k vojenské jednotce, Mušumanskij toto rozhodnutí napadl u soudu. Odmítal nosit uniformu a podřizovat se rozkazům velitelů. V listopadu mu soud v Gatčině dal za pravdu, nicméně vojenská správa se proti tomuto rozsudku odvolala.

V rozhovoru s agenturou AP advokát Peredruk řekl, že dnešní rozsudek je důležitý nejen pro Mušumanského, ale jde podle něho i o příklad toho, kdy ruské soudy „z hlediska ústavy udělaly správné rozhodnutí“ a „správně se řídily právními předpisy“. „Klíčová otázka zněla: co dělat v případě, kdy není žádný zákon týkající se náhradní vojenské služby při mobilizaci? Soud v případě Mušumanského dospěl k naprosto správnému rozhodnutí: uplatnil v tomto případě ústavu,“ řekl Peredruk.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář