Španělský kněz půjde na 30 let do vězení za zneužívání nezletilých

Madrid – Španělský nejvyšší soud dnes odsoudil bývalého kněze k 30 letům odnětí svobody za zneužívání sedmi nezletilých. Trestné činy duchovní spáchal na katolické internátní škole, kde před téměř deseti lety působil jako učitel, píše agentura Reuters.

Církevní úřady v provincii Ciudad Real ve středním Španělsku proti dotyčnému v roce 2019 zahájily interní vyšetřování, které odhalilo jeho činy. Církev jej posléze zbavila kněžství a případ předala policii.

Soudce dnes při čtení rozsudku řekl, že muž zneužil svého postavení k tomu, aby se „nevhodně dotýkal genitálií chlapců“, s nimiž například předstíral hru v bazénu nebo lékařské vyšetření v soukromém pokoji.

Kromě odnětí svobody soud bývalému knězi nařídil zaplatit pokutu 52.920 eur (asi 1,3 milionu korun) a odškodnění 2000 eur (asi 49.000 korun) každé z obětí.

Španělský list El País v prosinci 2021 informoval o více než 1200 údajných případech zneužívání v církvi v posledních 70 letech. Španělský parlament posléze v lednu pověřil ombudsmana vedením nezávislé komise, která se obviněními zabývá.

Ombudsman Ángel Gabilondo v dnešním prohlášení uvedl, že jeho kancelář dosud poskytla podporu 201 převážně mužským obětem, které poskytly své výpovědi. Závěry vyšetřování komise budou předány parlamentu.

„Jsme spokojeni s tím, jak rychle se svědci a oběti ozývají. Ale více než jejich počet je pro nás důležité, abychom jim naslouchali s vážností a respektem, diskrétně a důvěrně,“ řekl ombudsman.

Římskokatolická církev ve Španělsku letos řekla, že je zprávami o zneužitích hluboce zarmoucena a bude spolupracovat s úřady na zavedení transparentního systému i poskytnutí odškodnění obětem. Církev také zahájila vyšetřování na úrovni diecézí, na které dohlíží soukromá právnická firma.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář