Španělský soud se postavil na stranu křesťanské televize a upozornil na respektování svobody slova

Španělský nejvyšší soud se rozhodl zrušit pokutu ve výši 6 000 eur, kterou měla zaplatit křesťanská kabelová televize Revelation TV.

Národní komise pro hospodářskou soutěž (CNMC) podle Evangelical Focus v září 2017 uvedla, že televize se sídlem ve Velké Británii zaútočila na důstojnost homosexuálních a transsexuálních osob v jedné ze svých talk show. Soukromá osoba podala stížnost na televizi za program, ve kterém měl evangelikální pastor říci slova, která „by mohla být považována za ohrožující důstojnost homosexuálních a transsexuálních osob, ačkoli televize odpovědná za program výslovně nepodněcovala k nenávisti vůči těmto komunitám,“ uvedla CNMC ve svém prohlášení v červnu 2018, když informovala o pokutě.

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud USA se jednohlasně postavil na stranu katolické pěstounské agentury

Ředitel Revelation TV Gordon Pettie následně vyhlásil, že se televize hodlá bránit a proti pokutě se odvolá. Nyní nejvyšší soud ve Španělsku dal televizi za pravdu a pokutu zrušil.

 Soudkyně nejvyššího soudu Felisa Atienza Rodríguezová zdůraznila, že i CNMC připustila, že televize nepodněcovala k nenávisti, a že pastor i moderátor jednali pod právní ochranou zaručující svobodu slova.

„Výrazy, které kněz používal, nelze považovat za útok proti lidské důstojnosti nebo proti ústavním hodnotám,“ cituje rozhodnutí soudu Evangelical Focus, protože „byly učiněny„ v kontextu názorového programu s křesťanskou ideologií (…) bez vydávání názorů které by podněcovaly k nenávisti a vyjadřovaly se jen postřehy ohledně kontroverzních otázek kolem sexuální identity dětí“.

Tyto postoje, píše se v rozsudku, „nemusí být sdíleny všemi lidmi ve společnosti, vyjadřují však náboženský pohled na tuto problematiku.“ „Svoboda projevu,“ říkají soudci nejvyššího soudu, „umožňuje kritizovat myšlenky nebo postoje, s nimiž někdo nesouhlasí, a tyto negativní názory nelze popsat jako útok na lidskou důstojnost lidí, kteří tyto myšlenky nesdílejí. Je třeba vzít v úvahu kontext, ve kterém byly tyto myšlenky vyjádřeny, a skutečnost, že v žádném okamžiku nepodněcují k nenávisti vůči homosexuální nebo transsexuální komunitě.“

SOUVISEJÍCÍDuka a jeho právník se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

„Jsme křesťanská televize, která se zrodila před sedmnácti lety a patří do neziskové organizace,“ popsal fungování televize Pettie. „Mluvíme o všech možných problémech z křesťanské perspektivy, máme hudbu, bohoslužby, biblická studia, kázání… vše, co byste od křesťanské televize očekávali,“ dodal. EF na závěr dodává, že Revelation TV je součástí Evangelical Alliance United Kingdom (EAUK).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. června 2021 Foto: CC Search – Revelation Tv

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář