Španělští biskupové odmítli údaj o zneužitých dětech v katolické církvi

Madrid – Španělští biskupové odmítli údaje o zneužitých dětech v církevním prostředí, které v pátek zveřejnil španělský ochránce práv Ángel Gabilondo. Podle jeho zprávy zažilo v církevním prostředí sexuální zneužití zhruba jedno procento Španělů, když jim bylo méně než 18 let, píší dnes agentury. To je přes 400.000 lidí. Biskupové se nicméně omluvili za utrpení, které mohli způsobit církevní činitelé.

Španělští biskupové o výsledcích zprávy, kterou zadal parlament kvůli nespokojenosti s tím, jak k problému přistupuje samotná církev, jednali v pondělí. Podle hloubkového průzkumu 1,13 procenta Španělů uvedlo, že v dětství zažilo sexuální zneužití v církvi. To je podle propočtu tisku přes 440.000 lidí.

SOUVISEJÍCÍ Sexuální zneužití zažilo v církvi ve Španělsku přes 400.000 lidí, uvádí zpráva

Údaj na dnešní tiskové konferenci odmítl mluvčí španělských biskupů Francisco César García Magán. Podle něj číslo obsahuje i lidi jiných vyznání, ačkoliv katolická církve byla ve Španělsku dlouhá léta dominantní, například ve vzdělávacím systému. Poukázal také na to, že žádný biskup nebyl oficiálně obviněn. Předseda španělské biskupské konference Juan José Omella označil již o víkendu údaje uváděné tiskem za lež.

„Opakuji žádost o odpuštění obětem za bolest způsobenou některými členy církve,“ uvedl nicméně na tiskové konferenci Omella. Představitelé španělské katolické církve však odmítají, aby ze sexuálního zneužívání byli plošně podezřelí všichni její kněží.

Španělští biskupové jsou také ochotni se účastnit mechanismu pro odškodnění dětských obětí sexuálního zneužívání, jehož vznik navrhl Gabilondo. Mají však podmínku, aby se mechanismus týkal všech obětí, tudíž i těch, kteří čelili zneužití mimo církev. V opačném případě biskupové považují za efektivnější odškodnit oběti za použití svých vnitřních mechanismů.

Španělští biskupové tvrdí, že sexuální zneužívání dětí se netýká jen církve. Ta se dlouho bránila nezávislému vyšetřování tohoto jevu ve svých řadách. V loňském roce nakonec biskupové pověřili advokátní kancelář, aby vypracovala o sexuálním zneužívání dětí v církvi nezávislý audit. Jeho výsledky by měly být známé ke konci roku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. října 2023 Foto: Pixbabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář