Spisovatelka Tokarczuková odmítla ocenění kvůli diskuzi o LGBT

Varšava – Polská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková podle agentury AP odmítla čestné občanství Dolnoslezského vojvodství, protože stejné vyznamenání má dostat také biskup římskokatolické církve, který je známý svými negativními komentáři na adresu komunity leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

Spisovatelka na facebooku uvedla, že přestože si návrhu váží, nemůže čestné občanství přijmout. To, že je nominována na stejné ocenění jako biskup Ignacy Dec, podle ní odráží „bolestivou trhlinu“, která v polské společnosti kvůli diskuzi o právech LGBT panuje. „Nechci se stát objektem nebo prvkem takové hry,“ uvedla Tokarczuková. Na twitteru zároveň napsala, že titul „čestný občan Dolního Slezska“ zní sice hezky, ale lepší je být světoobčanem, a k příspěvku připojila symbol míru.

Biskup Dec opakovaně příslušníky komunity LGBT označoval za hrozbu pro katolickou církev i pro Polsko.

Tokarczukovou na regionální ocenění nominovali představitelé s vazbami na středovou opoziční stranu Občanská koalice, zatímco členové vládní pravicové strany Právo a spravedlnost doporučili biskupa.

Polskem v posledních měsících hýbou ostré debaty na téma LGBT. Prezident Andrzej Duda před několika měsíci při projevu během své předvolební kampaně vyslovil názor, že hnutí LGBT je horší než komunismus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Olga Tokarczuková

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář