Spojené státy opětovně viní Čínu z páchání genocidy

Americká vláda v pondělí opět obvinila Čínu z genocidy ujgurských muslimů a dalších menšin v její severozápadní provincii Sin-ťiang. Administrativa Joea Bidena varovala také Eritreu, Etiopii, Myanmar a Jižní Súdán před dalšími možnými sankcemi za etnické čistky v konfliktech, do nichž jsou tyto státy zapojeny.

„Tato administrativa bude bránit a chránit lidská práva po celém světě a vnímá, že prevence násilí je v základním zájmu národní bezpečnosti a základní morální odpovědností,“ uvádí se podle Religion News Service v dokumentu.

SOUVISEJÍCÍBaptisté jako první denominace na světě označili pronásledování Ujgurů za genocidu

Ve zprávě se uvádí, že Spojené státy jsou i nadále přesvědčeny, že čínská opatření proti Ujgurům považuje za „genocidu“. Toto zjištění bylo poprvé zveřejněno administrativou bývalého prezidenta Donalda Trumpa, stejně jako rozhodnutí, že v Myanmaru dochází k „etnickým čistkám“ Rohyngů.

Zpráva dále konstatuje, že ministr zahraničí Antony Blinken několikrát potvrdil tvrzení předchozí administrativy, že „Čínská lidová republika páchá proti Ujgurům genocidu a zločiny proti lidskosti“ stejně jako i proti „příslušníkům jiných etnických a náboženských menšin v regionu Sin-ťiangu.“

Zpráva rovněž obviňuje Eritreu a Etiopii z páchání etnických čistek při potlačování opozice v etiopském západním regionu Tigraj. USA požaduje úplné stažení eritrejských sil z oblasti Tigraj.

Americká vláda zmiňuje zhoršující se podmínky v Jižním Súdánu, kde podle ní „dochází k mimosoudnímu popravování včetně etnických vražd civilistů, rozšířené sexuální násilí a zneužívání potravinové pomoci jako válečné zbraně“.

„Osoby odpovědné za porušování lidských práv v Jižním Súdánu musí nést za své jednání odpovědnost,“ uvádí se ve zveřejněného dokumentu vlády Spojených států.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Bílý dům

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář