Spojené státy ponechají své velvyslanectví v Jeruzalémě

Americká vláda plánuje ponechat své velvyslanectví v Jeruzalémě, čímž potvrdila rozhodnutí bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Ministr zahraničí Antony Blinken v rozhovoru pro CNN uvedl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele.

V rozhovoru pro Blitzer byl Blinken přímo dotázán, zda uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. „Ano, ano,“ odpověděl. Blinken se odmítl přímo vyjádřit, zda by Spojené státy v rámci potenciální mírové dohody podpořily východní Jeruzalém jako hlavní město pro Palestince.

Žádný jiný prezident Spojených států toho podle vlastního vyjádření Donalda Trumpa neudělal pro Izrael tolik jako on. „Jsem zodpovědný za mnoho skvělých věcí pro Izrael,“ řekl v loňském roce bývalý americký prezident a zmínil například přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, uznání svrchovanosti Izraele nad územím Golanských výšin či svůj tvrdý postoj k Íránu.

Předchozí generální tajemník Světové rady církví (SRC) Olav Fykse Tveit v loňském roce vyzval mezinárodní společenství, aby nepodporovalo návrh, který připravili Donalda Trump a Benjamin Netanjahu. Podle Tveita byl plán vytvořen bez smysluplné účasti Palestinců.

„SRC naléhá na členy mezinárodního společenství, aby tento návrh nepodporovali, dokud nebude podstatně revidován, sjednán a dohodnut se zástupci palestinského lidu a v souladu se zásadami mezinárodního práva týkajícími se okupovaných území a lidských práv,“ uvádí ve stanovisku představitele SRC.

„Tento návrh byl připraven bez smysluplné účasti zástupců palestinského lidu, a to především v souladu se stanovenými izraelskými plány.“

V roce 1995 americký Kongres schválil zákon o jeruzalémské ambasádě, podle kterého měla být přesunuta z Tel Avivu do Jeruzaléma. Další prezidenti, jak republikáni, tak demokraté, však pravidelně každých šest měsíců tento krok oddalovali.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář