Spolek obnovil poutní místo Janovické poustevny, vysvěcení bude za týden

Janovice v Podještědí – Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) obnovil poutní místo Janovické poustevny u Janovic v Podještědí na Liberecku. Opět tam je křížová cesta s obrázky, vztyčený hlavní kříž i vyčištěná skalní kaplička. Litoměřický biskup obnovené poutní místo znovu vysvětí příští týden v sobotu odpoledne. V tiskové zprávě o tom dnes informoval místopředseda výboru JJHS Michal Vinař.

Neobvykle členěnou poustevnu v borovém lese začali podle dochované pověsti budovat mniši Thomas a Valerian, kteří se zde usídlili v roce 1788. U skal si vybudovali srub a do pískovcových skal vytesali několik výklenků a místnosti pro svaté obrázky. „Mimo zbožnosti se věnovali léčení a výuce místních lidí. Když zemřeli, byli pohřbeni nedaleko poustevny. Na jejich počest byla k poustevnám v roce 1834 uspořádána první pouť, při které bylo místo i vysvěceno,“ uvedl Vinař.

SOUVISEJÍCÍPoutní kostel na vrchu Cvilín v Krnově se dočká opravy téměř za 19 mil. Kč

Křížová cesta včetně jeskyně zde byla vybudována pravděpodobně po roce 1864 majitelem pozemku Antonem Rudolphem. „V roce 1912 bylo místo obnoveno, ale tradice poutí rychle slábla a definitivně se vytratila s vystěhováním většiny německy mluvících obyvatel Janovic. Místo upadlo v zapomnění, obrázky zmizely nebo byly zničeny,“ uvedl Vinař. Až na konci 20. století bylo podle něj toto místo vyčištěno, z části opraveno a doplněno o prostou Kalvárii s dřevěným křížem. „I na ni však zub času zapravoval, kříž spadl, obrázky křížové cesty se rozpadly,“ dodal. Proto členové spolku toto poutní místo letos na jaře opět opravili. Pomáhali jim v tom studenti dvou středních škol v Liberci a Vendula Císařovská, jež je autorkou obrázků křížové cesty, která je v originále umístěná v kostele sv. Jakuba v Bořejově na Českolipsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář