Starosta Lisabonu čelí kritice kvůli oltáři za 5 mil. eur na Světové dny mládeže

Lisabon – Lisabonský starosta Carlos Moedas čelí kritice kvůli tomu, že jeho úřad utratil více než pět milionů eur (118,8 milionu korun) za stavbu oltáře, u kterého bude papež František sloužit mši během letošních Světových dnů mládeže. Ty se v portugalském hlavním městě budou konat od 1. do 6. srpna. Podle deníku El País čelí kritice celé financování katolické akce, na kterou by portugalské veřejné instituce měly přispět částkou 81,5 milionu eur (skoro dvě miliardy korun).

Deník Observador napsal, že radnice najala na stavbu oltáře největší stavební firmu v zemi Mota-Engil. Oltář vyjde na 4,2 milionu eur. Další milion eur stojí základy pro střechu oltáře a zakázku na jejich vybudování získala firma Oliveiras S.A. Vyplynulo to z oficiální databáze veřejných zakázek.

SOUVISEJÍCÍNa Světové dny mládeže do Panamy se chystá 200 poutníků z ČR

„Podrobnosti ohledně toho, jak má scéna vypadat, byly dohodnuty na schůzkách, které jsme měli s představiteli Světových dnů mládeže, katolické církve a Svatého stolce,“ řekl starosta Moedas a uznal, že jde o „velmi nákladný projekt“.

Tisíce lidí starostu, který v minulosti býval eurokomisařem, kritizují. „Pokud by bytová krize byla oltář pro Světové dny mládeže, byla by už vyřešená,“ napsal na twitteru levicový politik Fabian Figueiredo. „Problémem není nedostatek peněz, ale výdajové priority,“ dodal.

Agentura Reuters podotýká, že ceny nájmů v Lisabonu od roku 2017 stouply podle statistického úřadu o 53 procent, platy však zůstávají nízké. Podle údajů nedávno zveřejněných ministerstvem práce více než polovina zaměstnanců loni vydělávala méně než 1000 eur měsíčně.

„Jako katolík a věřící člověk jsem smutný kvůli takové ukázce nepotřebné okázalosti v těchto těžkých časech,“ postěžoval si rovněž na twitteru uživatel jménem Manuel Barbosa.

Kritice čelí však i další výdaje na srpnovou akci, která podle úřadů přitáhne až 1,5 milionu návštěvníků. Částkou 36,5 milionu eur ji podpoří vláda a dalších 45 milionů eur zaplatí Lisabon a další města v okolí. „Investice, které uskutečníme, se vrátí deseti až dvacetinásobně,“ odmítá kritiku Moedas. Podle něj navíc některé investice do veřejných prostranství budou sloužit občanům i po konci akce katolické mládeže. Deník El País také píše, že řadu zakázek úřady zadaly přímo, bez výběrového řízení.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který se hlásí ke katolictví, řekl, že oltář bude využívaný i při dalších akcích v budoucnosti.

Papež František před několika dny uvedl, že na Světové dny mládeže v Lisabonu se zatím registrovalo asi 400.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Lisabon

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář